Müslümanların birbirlerine karşı hakları

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Müslümanların birbirlerine karşı hakları nelerdir

  Müminlerin birbirlerine karşı çeşitli görevleri vardır. Bu görevleri yerine getirmek için çabalamak lazımdır. Zira iki mümin kardeş aynı iki el gibidir. Eller nasıl birbirini yıkıyorsa, müminlerde birbirle-rinin eksiklerini tamamlarlar.

  Hz. Ali (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Allah'ın Resulü (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
  Kardeş olmak; paylaşmaktır, insan yerine koymaktır. Öteki değildir. Bütünün bir parçasıdır. Dilini, ırkını, rengini kabuldür. Renginden, ırkından, dilinden ve boy-posundan dolayı kendini ayrıcalıklı, öncelikli, necip kavim görmemektir.

  “Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise (dargın olan) kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah'tan sakının ki size acısın”. (Hucurat 10)

  “Müslümanın Müslüman üzerindeki altı hakkı vardır.
  Karşılaştığında selam verir, davetine icabet eder, aksırdığı zaman elhamdülillah derse yerhamükallah der, hastalandığında ziyaretini yapar, öldüğünde cenazesinin ardından yürür, kendisi için sevdiğini o kardeşi için de sever.” (Darimi, İstizan: 5; İbn Mace, Cenaiz: 43)

  Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:"Hiçbiriniz kendi nefsiniz için arzu ettiğinizi kardeşiniz için etmedikçe iman etmiş olmaz" (Buhari, iman,7).

  Hz. Ali (r.a) şöyle demektedir: "Senin hakiki kardeşin seninle beraber olan, sana menfaat versin diye, kendi nefsine zarar vermeye razı olan, zamanın felaketleri kapını çaldığı vakit, senin dağınık durumunu derlemek için o, derli toplu öz durumunu dağıtandır."