Soru Müslümanlar, yılbaşı gecesi ne yapmalı?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Laşey tarafından 29 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Elida

  Elida Admin

  Müslümanlar yılbaşında ne yapmalı?

  Yıl başı diye bir eğlenceye, kutlamaya iştirak etmek, katılmak onların bu batıl yanlış asla İslamın kabul etmeyeceği inançlarına bir şekilde ortak olmak Allah muhafaza etsin bir Müslümanın böyle bir duruma düşmesi demek çok tehlikelidir.

  Örneğin o güne özel bir şey yapmayacağız o gece çay, meşrubat ve kuru yemiş yiyeceğiz bunun ne tür bir sakıncası vardır denilirse bu günü diğer günlerden ayırarak bu günde oruç tutmaya kalksanız o bile problemlidir. Çünkü Allah (c.c.) bu güne bir mana yüklememiştir. Allah'ın Resulü (s.a.v) de bu güne bir mana yüklememiştir. Müslümanlarda bu güne bir anlam yüklememişlerdir. . Bu günün anlamı tamamen hristiyan kültüründen gelmektedir. O kültürü de yalan yanlış tamamen tüketim kültürünün alışkanlığının uzantısı olarak kutlama sevdasına düşmüş olan bir takım sözde Müslümanları icatlarıyla bulandırmış bulunuyoruz. Kesinlikle bu günün diğer günlerden ayıracak bir şekilde bu güne bir olay tahsis etmek doğru değildir. Bu günde Müslümanların yapacağı ancak istiğfar etmektir. "Ya Rabbi içimizdeki betbahların, içimizdeki talihsizlerin,içimizdeki kötülerin yüzünden bizleri de helak etme" diye yalvarıp yakarmak olmalıdır.

  Bu gün ailecek bir araya gelip hediyeleşmek caiz değildir. Eğer hediyeleşmek isterseniz Efendimiz (s.a.v)'in doğum gününde Rebiülevvel ayının hürmetine hadiyeleşebilinir. Bu günü diğer 365 günü nasıl geçiriyorsa bir insan öyle geçirir. Eğer bir ayrıcalık olacaksa bugün ekstra istiğfar eder tövbe eder. Çünkü bu gün bir çok haramın işleneceği maalesef bir hal almış haram işlemenin adeta sapkınlığın mazur görüldüğü teşvik edildiği sen yeterki yoldan çık biz sana her türlü kolaylığı gösteririz diye her türlü kolaylaştırıcı unsurun yer aldığı bir münasebet haline gelmiş. Bundan uzak durmak gerekir ve etrafımızdakileri de ikaz etmemiz uzak durmalarını sağlamamız gerekir. Kendi gündemimizi yani Müslümanların gündemini tespit edip onu ihya etmemiz onu yaşayıp yaşatmamız gerekir.