Soru Müslümanın Diğer Müslümanlar üzerindeki Hakları Nelerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör


  Şüphesiz mü'min gönülleri en sağlam ve köklü bir biçimde bağlayan bağ, iman vede tâkva sırasında kaynaklanan kardeşlik bağıdır. Bu, Allahu Teâlâ’nın mü'minlere bahşettiği en güzel nîmetlerden biridir.
  Ayet-î Kerîmede bu durum şöyle tabir edilmektedir:

  (Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın ve Allah'ın sizin üzerinizdeki "nîmetini" hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz.. "O kalplerinizin arasını uzlaştırıp _ ısındırdı" ve siz O'nun nîmeti ile kardeşler oldunuz.
  Yine siz tam bir ateş çukurunun kıyısında iken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hîdayete erersiniz diye, Allah, size âyetlerini işte böyle açıklar.) [Âl-i İmrân, 3/103].

  İslâm'da kardeşlik ve inanç temeline oturtulduğu içindir ki, "mü'mînlerin arasını bozacak" her çeşit sunî ayrımlar ve böbürlenmeler haram kabul edilmiştir. Irk, soy, cins türünden cahîli değerler yerine takva krîteri getirilmek suretiyle toplumsal kardeşliğin ve ahengin bozulmaması sağlanmıştır. Bu konudaki âyet-i Kerime her çeşit tartışmayı sona erdirici nîteliktedir: (Hiç şüphesiz, Allah katında üstün olanınız takvaca enilerîde olanınızdır). [el-Hûcurât, 49/13].
  Mü'mîn erkeklerle mü'mîn kadınların, inanç ve takva temelînde birbirleri İle yardımlaşmaları kardeşliğin bir gereği olarak zikredilmektedir. Bu yardımlaşma, bireysel ve toplumsal hayatta iman ve takva ilkesînin egemen olmasını sağlamak için gerekli görülmektedir. Nitekim bu amaçla biraraya gelen kimselere Allahu Teâlâ'nın rahmet edeceği belirtilmektedir:

  (Mü'mîn erkekler ve mü'mîn kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı doğru kılarlar, zekâtı verirler ve Allah'a ve Resulü ne itâat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği kimseler bunlardır.) [et-Tevbe, 9/71].
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019