Dua Müsibet ve belalara karşı okunacak dualar nelerdir?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Talk b. Hubeyb (rahmetullahi aleyh) anlatıyor: "Adamın biri, Ebü'd-Derda'nın yanına geldi ve,

-Ey Ebü'd-Derda! Evin yandı, dedi. Ebü'd-Derda,

-Evim yanmadı; çünkü Resulullah'tan işittiğim bir takım kelimelerle Allah Azze ve celle bunu yapmaz. Her kim, gündüzünün evvelinde (sabah vakti) bu sözleri söylerse, akşamlayıncaya kadar ona musibet dokunmaz. Gündüzün sonunda (akşam) bunları kim söylerse, sabahlayın caya kadar ona musibet ilişmez, dedi.

Bela ve musibete karşı okunacak dua

Müsibet ve belalara karşı okunacak dualar nelerdir.

"Allahümme ente rabbi, lâ ilâhe illâ ente, aleyke tevekketü ve ente rabbü'l-arşi'l-azîmi. Mâ şâallhu kâne, ve mâ lem yeşe'lem yekün. La havle ve la kuvvete illâ billah'il-ayyi'l-azîm. A'lemü ennlehe alâ külli şey'in kadir ve ennellahe kad ehâta bi-külli şey'in ilma. Allahümme innî eûzü bike min şerri nefsî ve min şerri külli dabbetin ente âhizun bi-nasiyetiha. İnne rabbî alâ sırâtın Müstakîm."

Manası: "Allahım, sen benim Rabbim'sin. Senden başka ilah yotur. Sana tevekkül ettim. Sen yüce arşın sahibisin. Allah'ın dilediği olur; dilemediği olmaz. Güç kuvvet ve kudret yanlız yüce Allah'a mahsustur. Ben şunu kesinlikle biliyorum ki Allah Teala her şeye kadirdir. Allah ilmiye her şeyi kuşatmıştır. Allahım! Nefsimin şerrinden sana sığınıyorum. Benim Rabbim doğru yol üzerindedir (doğruluğu emreder). " (İbnü's-Sünni, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyle, nr. 57.)

Bu hadise Resulullah'ın (sallalahu aleyhi vesellem) sahabilerinden biri tarafından da anlatılmıştır. Adam gelir ve,

- Ey Ebü'd-Derda yetiş, yetiş! Evin yanıyor! diyordu. Ebü'd-Derda (radıyallahu anha) ise,

- Evim yanmaz. çünkü ben Resul-i Ekrem'den işitmiştim; şöyle diyordu: "Her kim sabaha çıktığında şu kelimeleri söylerse, nefsine, ailesine ve malına hoşa gitmeyen hiçbir şey ilişmez:

"Allahım, sen benim Rabbim'sin. Senden başka ilah yotur. Sana tevekkül ettim. Sen yüce arşın sahibisin. Allah'ın dilediği olur; dilemediği olmaz. Güç kuvvet ve kudret yanlız yüce Allah'a mahsustur. Ben şunu kesinlikle biliyorum ki Allah Teala her şeye kadirdir. Allah ilmiye her şeyi kuşatmıştır. Allahım! Nefsimin şerrinden sana sığınıyorum. Benim Rabbim doğru yol üzerindedir (doğruluğu emreder). "

Ebü'd-Derda,

- Gerçekten ben bu sözleri burada ilk defa söylüyorum, dedi. Sonra beraber kalktılar ve evinin olduğu mahaleye gittiler. Gördüler ki mahalledeki tüm evlerin yanmasına rağmen Ebü'd-Derda'nın evi yanmamıştı.

Son düzenleme: 26 Nisan 2016