Musab Bin Umeyr'in Şehit Edilmesi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Musab Bin Umeyr'in Şehadeti

  Uhut Savaşında,sancağı Mus’ab bin Umeyr taşıyordu.İslam Ordusundaki okçuların yerlerinden ayrılmaları üzerine Müşrik orduları şiddetli bir hucum ile İslam askerlerine arkadan saldırdı.Bütün kuvvetleriyle Hz.Muhammed’in olduğu yere hucum ettiler.Hz.Mus’ab elinde sancağıyla Hz.Muhammed’i korumaya çalışıyordu.Bu sırada saldıran İbn-i Kaime,Hz.Mus’ab’ın kollarını keserek şehit etti.

  Bunun üzerine Hz.Muhammed(s.a.v),sancağı Ali bin Ebu Talib’e verdi.Üzgün bir şekilde Mus’ab’ın yanına geldi,Ahzab Suresinin 23. ayetini(1) okuduktan sonra şöyle buyurdu.”Allah’ın Resulü,kıyamet günü Allah katında sizin şehit olduğunuza şahitlik edecektir.Ey insanlar! Bunları-şehitleri- ziyaret ediniz ve onlara selam veriniz.Nefsim,kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki,kıyamete kadar bu şehitlere selam veren kimselere onlar da muhakkak selam verirler”.

  Uhut savaşında bulunan Habbab bin Eret der ki:” Mus’ab b.Umeyr şehit edildiğinde-40 yaşındaydı- geride sadece renkli-çizgili- bir yün gömlek bırakmıştı.Biz o gömleği kefen olarak başına örttüğümüzde ayağı,ayağına örttüğümüzde başı açıkta kalıyordu.Bunun üzerine Resullulah(s.a.v) bize:”Gömleği ile başını örtün,ayaklarına ızhır otu koyun” buyurdu.
  1:Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var.İşte onlardan kimi,sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir;kimi de (şehitliği) beklemektedir.Onlar hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemişlerdir.

  Arama Kelimeleri:
  islam sancağı,islam,musap bin umeyrin şehit edilmesi,musab bin umeyr hangi savaşta şehit oldu,musab bin umeyr uhud savaşı,musab bin umeyr\in sehit edilmesi,uhut şehitleri kimlerdir,musabı şehit eden müşrik,musabbin umeyr kimlerdendir,musabbin umery uhut savaşı,musab bin umeyr uhut savası,musab bin umeyr\in şehid edilişi,müşrikler hangi savaşta müsle uyguladı,Hz Musab bin umeyr,uhud savaşı musab,uhud şehidi musab,musab bin umeyrin uhuttaki durumu,musab bin umeyrin yemini,uhut şehiti musab,uhut savaşı usab.