Biyografi Musab Bin Umeyr Kimdir Kısaca

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mus'ab b. Umeyr. “D. Mekke 600 - Ö. Uhud 27 Mart 625” Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam 'in Medine'ye İslam dinini tebliğe gönderdiği meşhur sahabi.

  Kureyş'in soylu ve zengin bir ailesine mensubtur. 18-20 yaşlarında Darü'l-Erkam’da İslamiyeti kabul ettikten sonra bolluk ve refah içindeki hayatını terkederek fakir bir müslüman gibi yaşamayı tercih etmişti.

  Akrabaları, zulüm ve işkenceyle onu müslümanlıktan vazgeçirmeye çalışmışlarsa da kesinlikle bunlara itibar etmeyerek İslamda sebat etmiş, Mekke kendisine zindan olmaya başlayınca da Habeşistan'a hicret etmişti.
  Bir dönem sonra Mekke'ye geri gelen Mus'ab b. Umeyr Birinci Akabe Biatı'ndan sonra Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam tarafından Medine'de İslamiyeti yaymak ve tebliğyle görevlendirilmiştir, Hazireti, Mus'ab bu görevi büyük bir maharetle yerine getirmiş ve onun çalışmaları sonucu İslamiyet Medine'de sür'atle yayılmaya başlamıştır.

  Mus'ab b. Umeyr'in, Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam 'in emriyle Medine'de 12 kişiye Cuma namazı kıldırdığı rivayet edilir. Bedir Savaşı'na katılan Mus'ab b. Umeyr, Uhud Savaşı'nda İslam sancağını taşımış ve şehid olmuştur. Mus'ab son derece zeki, fesahat ve belagat sahibi bir sahibiydi. Medine'deki başarısı da onun en güzel örneklerinden birini teşkil eder.