Biyografi Musab Bin Umeyr Kimdir kısaca hayatı özeti

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Musab Bin Umeyr Kimdir Hayatı

  Mus'ab Bin Umeyr, İslamda ilk öğretmen'dir. Mus'ab, Mekke'nin zengin bir ailesine mensuptu ve Mekke'nin en yakışıklısı olarak bilinmekteydi. Sahip olduğu bütün zenginliklerden vazgeçerek İslam'ı kabul etmiş ve ailesinin tepkisinden çekindiği için müslüman olduğunu başlangıçta ailesinden gizlemiştir. Ancak kısa bir süre sonra ailesi onun müslüman olduğunu öğrendi ve tekrar eski dinine dönmesi için onu hapsettiler.

  Sıkıntılı bir dönemin ardından Mus'ab, Habeşistan'a hicret etti. Bir süre sonra Mekke'ye döndü ve Medine'ye gidip orada İslam'ı anlatmakla görevlendirildi. Böylece Medine'ye hicret eden ilk muhacir oldu. Bir yıl sonra Resul-i Ekrem Efendimiz'e (s.a.v) büyük bir müjdeyle geldi. “Medine'de İslam'ın girmediği ev kalmadı ya Resûlullah!” diyordu Akabe'de.

  Mus'ab'ın ön saflardaki görevi hicretten sonra da devam etti. Bedir Savaşı'nda “Hz. Muhammed'in (s.a.v) sancaktarı” olarak ün yaptı. Uhud Savaşı'nda da bu görev ona verildi ve Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) sancaktarı olarak Uhud şehitleri arasında yerini aldı. Dünya malına değer vermeyen bu sahabinin cenazesi defnedilirken kefeni, başını içine aldığında ayaklarını açıkta bırakıyor, ayaklarını örttüğünde başını açıkta bırakıyordu.