Mürşidsiz Olmaz

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mürşid Nedir? Kısaca

  yüz.
  Kelime anlamı olarak mürşid, irşad eden eden, eğiten, aydınlatan demektir. Bu deyim, insanı kamil ve tarikat şeyhi kelimeleriyle eş anlamlıdır.

  Mürşid insan ruhunu eğitmekle görevli olan kişidir. Ruh eğiticisi kendisine intisab ile eğitim isteyen kişilerin özelliklerini ve yeteneklerini göz önünde bulundurur. Öğrencilere eğitim verir, yol gösterir.
  Mürşid, yol gösteren arif kişi, mürid ise, Mürşide bağlı kişi manasına gelir. Mürşid, insanları halktan Yüce Allah'a ulaştırmada bir rehber, bir haritadır.Camide hoca ne ise, dergahta mürşit de odur. Hoca, daha çok akla hitap eder. Mürşit ise, ruhla meşgul olur.
  Ayeti vesileyi emreder. Vesile, Allah’a kurbiyete (yakınlığa) neden olacak şeylerdir. Örneğin, İlahi emirleri yapmak, günahları terk etmek gibi.Doktor, nasıl hastaya şifaya vesiledir, fakat şifa Allah’tandır. Onun gibi, mürşid dahi İlahi feyiz ve hidayete bir vesiledir.

  Peygamber, Efendimiz kızı Fatıma’ya, “Ey Fatıma! Amelinle kendini ateşten kurtar. Yoksa ben de seni kurtaramam!” şeklindeki buyurmuştur.