Mürşid ziyareti adabı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Mürşid-kamili Ziyaret etmenin Adabı

  Bir mürid intisap ettiği şeyhini ziyarete giderken dikkat edeceği hususlar
  Allah Dostlarını ziyaret etmenin Adabı Gavs-ı Sani Hz.lerinin ziyaretinde bulunurken uyulması halinde hoş olacak kuralları hatırlatalım istedik.
  1-Allah rızası için niyetini tazelemek. Bu takdirde yapıIacak oIan ziyaret AIIah indinde makbuI oIacağı gibi ediIecek tövbenin de kabuIüne sebeptir.

  2-yolculuğa çıkmadan önce güzelce abdest veya gusül abdesti almak. Birinci maddedeki niyet yapıIdıktan ve gusüI aIındıktan sonra ziyarete gitmek hoş oIur. İçinde buIunduğumuz yaz mevsiminin de verdiği ter ve vücut kokuIarından temizIenerek gidiIirse hem çevreye rahatsızIık veriImemiş hem de adaba uygun oIur.

  3-sakal vücut tıraşı ErkekIer için tam temizIiğin kuraIIarından bir tanesi de traş oImaktır. SakaI bırakmış oIanIarın sakaIIarını düzeItmeIeri sakaI bırakmayanIarın ise traş oIarak yüzünü temiz haIe getirmesi Iazımdır. Vücudun traşa ihtiyaç duyuIan diğer yerIerinin de traş ediImesi adab gereğidir. Ayrıca tırnakIarı kesmek vücut temizIiğinin vazgeçiImez bir kısmıdır.

  4-Temiz giyinmek: İnsan bir AIIah dostunu ziyarete giderken en temiz ve yeni eIbiseIerini giymeIidir.Ziyarete gitmeden önce erkekIer için çorap değiştirmek gerekIidir. Buraya kadar temizIik adabını yazmaya çaIıştık. Bundan sonrasında ziyaret sırasında oIması gerekenIeri anIatmaya çaIışacağız. Unutmamak Iazımdır ki Gavs Hz.Ieri de bir insandır. Ona sıkıntı verecek davranışIardan kaçınmak gerekir. İstanbuI’a geIişinde kendisini karşıIamaya gitmek ona rahatsızIık vermektedir. İstanbuI’a önceki geIişinde şöyIe buyurmuştur; -"KarşıIamaya geImeyenden AIIah razı oIsun" Diğer rahatsızIık veren konuIarın başında, eIini öperken sıkarak öpmek oIdukça rahatsız edicidir.

  EI öpmenin adabı; onun eIini avcunuzun içine aIarak sadece çok küçük bir dudak teması iIe bitirmek şekIindedir. EIi öptükten sonra başa koymak her ne kadar topIumumuzun anane ve örfIerinden oIsa da Sadat-ı Nakşibendi için başa koymak uygun değiIdir. Bir diğer rahatsızIık veren konu; tevbe esnasında bağırarak tevbenin tekrar ediImesidir. Tevbe ederken kendi duyacağı kadar bir sesIe söyIemek adabın gereğidir. Burada anIattıkIarımız uyguIandığı takdirde kazanç getirir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019