Murat Hüdavendigar Hayatı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Murat Hüdavendigar Hayatı Kısaca

  I. Murat, Murad Hüdavendigar veya Gazi Hünkar [d. 29 Haziran 1326, Bursa – ö. 28 Haziran 1389, Kosova] Osmanlı Devleti’nin üçüncü padişahı. Annesi Nilüfer Hatun, babası Orhan Gazi, 'dir.(1) (2) Babası Orhan Gazi'den 95.000 km² olarak aldığı devlet topraklarını yaklaşık 500.000 km² kadar yükseltmiştir.

  (Hükümdar), (bey) manasına gelen hüdavendigar unvanı verilmiştir. Tuğrası Sultan Murad bin Orhan olarak istiflenmiştir. Birtakım kitabelerde Melikû'l-Adil İl Gazi es-Sultan Giyasû'd-Dünya ve'd-Din şanıyla anılmıştır. İsmine kesilmiş olan gümüş ve bakır sikkelerde ve bazı diğer kitabelerde Murad bin Orhan el-Melik, el-Adil, es Sultanü'l Gaalib isim ve unvanları kullanılmıştır. Bazı kaynaklara göre, bu Osmanlıların İlhanlılara olan bağımlılığının sona erdiğini göstermektedir. Böylece Sultan unvanı ilk kez I. Murat zamanında kullanılmıştır. Batı kaynaklarında Amourad I olarak anılmaktadır.

  Edirne'yi alarak Balkanlar'a geçmiştir ayrıca Balkanlar'da fetihler yapmaya başlayarak Osmanlı Devleti'nin sınırlarını genişletmiştir. 40'ın üzerinde savaşa önderlik ettiği ve hiç yenilmediği türlü kaynaklarda söylenmektedir. I. Kosova Savaşı akabinde savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri olan Milos Obilic tarafından hançerlenerek öldürülmüştür.