Müminler Tek Vücuttur

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Müminler Tek Vücut Gibidir

  Bütün Müslümanlar bir ailenin fertleri ve hatta bir vücut gibidir ve de birinin başı ağrıyacak olsa hepsinin başı ağrır, biri gözünden şikayetçi olsa hepsi gözlerinden şikayetçi olurlar.

  [Birbirine karşı muhâbbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibîdirler. Vücudun bîr yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kâlıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gîbi, Müslümânlar da bîrbirlerine yardıma koşmâlıdır!] [Buhari]

  Hadis-i şerifte buyurulduğu gibi Müslümanlar, manevi olarak bir insan bir vücut gibidir. Bu manevi vücudun herhangi bir uzvunda ve unsurunda bir rahatsızlık ortaya çıksa diğer uzuvların ve de unsurların rahat ve huzurları etkilenmez mi?

  Bu duruma göre İslam camiasında herhangi birinin hukukuna ve hayatına yönelik bir tecavüzden bütün Müslümanların etkilenmeleri ve de heyecanlanmaları gerekli olur. Asıl İslam kardeşliği bu şekilde tecelli etmektedir. Bugün dünyanın dört bir tarafında bulunan milyonlarca Müslüman, mesut ve huzurlu bir hayata ve de bağımsız bir idareye sahip olmak isterlerse, aralarında ki din bağından hareketle ilmen, fikren ve de iktisadi yönlerden birleşmeye çalışmalıdırlar. Böyle bir birleşme zaruridir. Gerçi İslam dini, böyle bir birleşmeyi temin edecek esasları koymuştur. Yeter ki Müslümanlar bu esaslardan istifade yollarını bilsinler.