Müminin Mümine Duası

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Dua mü’minin silahı ve Allah’a sığınma yollarından biridir. Dua insanın acizliğini ve zaafını hissedip Allah'u Teala'ya yalvarmasıdır. Yanlızca kendi sıkıntılarımız için dua edilmez bilakis duanın en makbulüde dualarımıza başkalarını da katmaktır. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam [En çok kabul edilen dua din kardeşin gıyabında yapılan duadır] (Ebu Davud-Tirmizi: Tac c 5 s 211.)

  Gene Ümmü Derda (r.anh)’dan rivayet edilen başka bir hadiste Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam
  şöyle buyurmuştur:
  [Bir müslümanın bir din kardeşine gıyabında yaptığı dua kabul olunur. Başında vazifeli bir melek vardır. Kardeşine hayır duada bulunduğu zaman bu melek: "amin" der. Senin üzerinede bir misli olsun der.] (Müslim-Ebu Davud Tac c 5 s 210)

  Bu sebeple dua ederke öncelikle anne-babamız olmak üzere akrabalara ve tüm mü'minlere de dua etmek gerekir.

  Duaya engel olan durumlardan biri de günahlardır. Günahlardan özgür olmuş bir dil ile dua etmek bu açıdan oldukça önemlidir. Bu sebeple makbul meselâ kabul olmuş bir duanın en önemli şartı da günahsız bir dildir. Günahsız bir dilse sadece ismet sıfatına mahsus olan peygamberlere has bir özelliktir.

  Nitekim “onlar için dua et zira senin duan onlar için sukunettir” (Tevbe 9/103)

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam "Allah'u Teala'ya günah işlemeyen dil ile dua edin" buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince "Birbirinize dua edin! Zira ne sen onun nede o senin dilinle günah işlemiştir" buyurdu. (Tergibüs-salât)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019