Mümin kardeşinin sıkıntısını gideren

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Eylül

Eylül Moderatör

Müminlerin sıkıntısını gidermek

Ebû Hüreyre (r.a)'den rivayet edildiğine göre, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

" Her kim bir kardeşinin dünyadaki sıkıntıların bir sıkıntısını giderirse, Allah'ta onun kıyamet günü bir sıkıntısını gideriverir herkim bir Müslüman'ın ayıbını örterse, Allah'ta o kimsenin dünya ve ahirette ayıplarını öter. Kim daralmış bir kimseye kolaylık gösterse ; Allah'ta o kimseye dünya ve ahirette kolaylıklar gösterir. Kul din kardeşinin yardımında olduğu sürece Allah'ta o kimsenin devamlı yardımındadır." (Müslim, Sahih, nr.2699)

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem bir diğer hadislerinde şöyle buyurmaktadır:

"Herkim, bir mazluma yardım ederse, Allah'u Teala da kıyamet günü ona sırat köprüsünden geçmesinde yardım eder ve onu cennetine koyar. Bir kimse, kendisinden yardım isteyen bir mazlumu görür de ona yardım elini uzatmazsa, kabrinden ona ateşten yüz kamçı vurulur."