Mukim Ne Demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Mukim ne demek? Mukim ne anlama geliyor? Mukim kime denir? Lügat anlamı ve ilgili örnek cümleler…

  Mukim Ne Demektir.


  Mukim: İkamet eden kimse, oturan, yerleşik, yerleşik düzende yaşayan kimse anlamlarına gelmektedir.

  MUKİM KELİMESİNE ÖRNEK CÜMLELER

  Efendimiz (s.a.v), teheccüde çok ayrı bir ehemmiyet vermiştir. Gerek mukim iken, gerekse sefer halindeyken onu hiç ihmal etmemiş, çok sevdiği güzide sahabilerini de bu ibadete teşvik etmiştir.

  Nitekim bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:

  “Ümmetimin en şereflileri, hamele-i Kur’an (yani Kur’an hizmetinde bulunan hafızlar) ve devamlı olarak gece ibadetine kalkanlardır.” (Münavi, I, 522)

  Kurban Bayramı’nın Arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, 23 vakitte, yalnız başına veya cemaatle kılınan farz namazların arkasından birer defa:

  “Allahu ekber Allahu ekber, La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd”

  diyerek tekbir getirmek, erkek-kadın, imam-cemaat, mukim-misafir her müslümana vaciptir. Buna teşrik tekbirleri denir. (Muvatta, Hac, 205.)

  İslam ordusunun yolculuğu son derece meşakkatli geçiyordu. Sıcak bunaltıcı idi. Üç kişiye bir deve düştüğünden, ashab sırayla deveye biniyorlar, bu da bir hayli sıkıntı veriyordu. Bir hurmayı iki kişi bölüşüyordu. Bazen su bulmakta güçlük çekiliyordu. Bu yüzden abdest alırken, azalar bir defa yıkanmaktaydı. Mestler üzerine mukimlerin bir, seferi sayılanların üç gün meshetmesi emredildi. Bir ara Allah Rasulü -sallallahu aleyhi ve sellem- dua buyurdular ve sadece İslam askerinin bulunduğu yere yağmur yağdı.

  “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Allah her şeye kadirdir.” (al-i İmran, 189)

  Bu ayet-i kerimelerden de anlaşıldığı vechile mülk, gerçekte ne fertlerin ne de toplumundur. Mülk hakikatte Allah’a aittir. Zira insanlar, Cenab-ı Hakk’ın mülkünde yaşar, O’nun verdiği rızıkla merzuk olurlar. Onlara verilen ise, mülkün sadece belli bir süreyle tasarrufundan ibarettir.

  Bir şair bunu şöyle ifade eder:

  Cümle halk ehl-i sefer alem misafirhanedir
  Hiç mukim adem bulunmaz bir acib kaşanedir
  Bir kefendir akıbet sermayesi şah u geda
  Pes buna mağrur olan mecnun değil de ya nedir?

  Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

  “Kul yolculuğa çıkar yahut hastalanırsa Allah, ona mukim ve sıhhatli iken yaptığı amellerin benzerini yazar.” (Buhari, Cihad, 134; Ahmed, IV, 410, 418)
   
  Son düzenleme: 20 Ocak 2019