Muharrem ayının önemi nedir?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Muharrem Ayının Önemi ve Fazileti

  Şehrullahi’l-Muharrem olarak tanınmış olan, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak değerli Muharrem ayı, İlahi bereketi ve feyzi çoktur. Yüce Allah’ın günü ayı ve yılı olmaz, ayrıca Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir.
  Aşure Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Yüce Allah on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuştur. Bu günlerde oruç tutmak çok önemlidir

  Muharrem Ayının Orucu niçin tutulur
  Peygamber Efendimiz (s.a.v), “Aşure günü orucunun, önceki senenin günahlarına keffaret olacağını umarım” (Tirmizî, Savm, 47) buyurarak bu günde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Fakat Yahudiler, Muharrem’in yanlızca 10. gününde oruç tuttuklarından,Yahudilerin orucuna benzememesi için önüne yada sonuna bir gün eklemesiyle iki gün yada öncesine veya sonrasına bir gün ekleyerek üç gün oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

  Hicri yılının ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu. günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir farkı, Aşure Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konular bulunmaktadır.