Muharrem ayında yapılacak ibadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 9 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Muharrem ayında yapılan ibadetler

  Oruç: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevap vardır.” buyurarak bu ayda tutulan orucun önemine değinmiştir. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır. Muharrem ayının ilk 10 günü ya da 9, 10 ve 11- günleri oruç tutanlara kat kat sevap yazılır. Peygamberimiz, özellikle Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure gününde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve "Aşure günü tutulan oruç, geçmiş senenin günahına kefaret olur" buyurmuştur. Yahudilere benzememek için de sadece Aşure gününde değil, Muharrem ayının 9. ya da 11- gününde de oruç tutmamızı önermiştir.

  Namaz: Muharrem ayının ilk gecesi şu şekilde niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır:

  "Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfiret-! ilahine, rıza-i ilahine ve hidayet-i ilahine mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rıza-i ilahine muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilahine duçar edecek amellerden muhafaza buyur."

  Tesbih namazında şunlar okunur:

  1-Rek'atte: 1- Fatiha 1- ayetü'l-Kürsi,

  2- Rek'atte: 1- Fatiha 1- amene'r-Rasulü... (Sure-i al-i İmran'ın ilk 2- ayeti de ilave edilerek)

  3- Rek'atte: 1- Fatiha 1- Hüvellahüllezi...

  4- Rek'atte: 1- Fatiha 1- ihlas-ı Şerif.

  Namazdan sonra istiğfar edilir, salavat-ı şerife getirilir ve arkasından dua yapılır. (Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)

  Muharrem ayının 1-’i ile 10’-u arasında kılınacak namaz:

  Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere, 2 rek'atte bir selam vererek 6 rek'at namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.

  Namaza şöyle niyet edilir: "Niyet eyledim ya Rabbi, senin rıza-i şerifin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allahü Ekber..."

  1-Rek'atte: 1- Fatiha 1- ayetü'l-Kürsi, 11- İhlas-ı Şerif.

  2-Rek'atte: 1- Fatiha 10- İhlas-ı Şerif.

  3- Rek'atte: 1- Fatiha 1- El-hakümü't-tekasür, 11- İhlas-ı Şerif.

  4- Rek'atte: 1- Fatiha 10- İhlas-ı Şerif.

  5- Rek'atte: 1- Fatiha 3- Kul ya eyyühe'l-kafirun, 11- ihlas-ı Şerif.

  6-Rek'atte: 1- Fatiha 10- İhlas-ı Şerif okunur. Namazdan sonra dua edilir.

  Hayır ve hasenat: Muharrem ayında ihtiyacı olanlara yardım etmeli, sadaka vermeye özen göstermeliyiz. Bu ayda yapılan hayır ve hasenata kat kat sevap yazılır.

  İkram: Peygamberimiz bir hadislerinde; “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” buyurarak, bizleri Aşure gününde ve bu ayda –ailemizin rızkını zora sokmayacak şekilde- bol bol ikramda bulunmaya teşvik etmiştir.

  Dua: “Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlas-ı Şerif okuyanları, Cenab-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzuruna bu alemden kul borcu ile götürmeyecektir.” buyrulmuştur.