Mücize ve Keramet

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Peygamberliğin ispat edilmesi, içinde hiçbir şüpheye yer bırakmayan kesin bir delil gösterilmesiyle mümkündür. Bu kesin delil de iki şekilde olabilir:

  - Birincisi duyu organlarıyla gözlene bilen Mucize'dir. Bu, Peygamberin döneminde yaşayan insanlar için söz konusudur.

  - Diğeri, kesin bilgi ifade eden mütevâtir haber yoluyla ortaya konulan Mucize'dir. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın en büyük Mucizesi Kur'an-ı Kerim mütevâtir haberle bize ulaşmıştır.

  MUCİZE
  - Mucize olağanüstü şey, âciz bırakan, karşı konulmaz gibi anlamlara gelir.

  - Peygamberin Peygamberliğini ispat etmek için Allah'ın lütfuyla ortaya koyduğu, insanların bir benzerini yapmaya güç yetmediği olağanüstü olaya Mucize denir.

  - Peygamberler, insanlara Peygamber olduğunu kanıtlamak için Allah'ın yardımıyla gösterdiği Mücizeleri, birer peygamberlik belgesi olarak sunmuşlardır.

  - Bunun için insanlar içinden yanlızca peygamberler mucize gösterebilirler.

  - Mucize Allah'ın yaratmasıyla gerçekleşir. Peygamber aracılığıylagösterildiği için buna peygamberin mucizesi'adı verilmiştir. Kur'an'da Hz. İbrahim, Hz. Salih, Hz. Yakup, Hz. Musa Hz. Süleymen ve Hz. İsa'nın mûcizeleri anlatır.

  KAREMET
  Peygambere harfiyyen bağlı olan ve onun sünnetine titizlikle uyan, böylece Allah'ın dostları arasına girebilen kimselerin Allah'ın yardımıyla gösterdikleri olağanüstü hâllere Keramet adı verilmektedir. Bu nitelikleri taşımayan insanların ortaya koydukları olağanüstü görünümlü olaylara Keramet denmez.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019
  emel karaca bunu beğendi.