Soru Mucize ve keramet nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mucize ve keramet nedir

  Mucize:
  Peygamberlerin, peygamber olduklarını ispat etmek için Allah'ın yardımı ile gösterdikleri olağanüstü olaylardır. Mucizeler, Peygamberliğin birer belgesidir. Peygamberlik davasına uygun olarak meydana gelir. Diğer insanlar, böyle olağanüstü olayları yapamaz, mucize gösteremez, çünkü buna güçleri yetmez.


  Mucize göstermek peygamberlere mahsustur. Allah'ın izni ve kudreti ile meydana gelir.


  Bütün peygamberler, peygamber olduklarının birer ahlaki belgesi olarak mucize göstermişler, kendilerine inanmayanları aciz bırakarak susturmuşlardır.


  Keramet: Allah'ın yardımı ile veli kulları tarafından meydana getirilen olağanüstü olaylarıdr. Böyle olağanüstü olaylar, Allah'ın veli kulları için, tabi oldukları peygamberler için birer mucize sayılır.

  Peygamberimizin Mucizeleri


  Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) Allah tarafından peygamber olarak gönderildiği ispat etmek amacıyla birçok mucize göstermiştir.
  Bunlardan bazıları şunlardır:


  a) Bir gün, ikindi namazı yaklaşmış, ancak peygamberimiz abdest suyu bulamamıştı. Bunun üzerine peygamberimize içinde azıcık su olan bir kap getirdiler. Peygamberimiz (SAV) elini kabın içindeki suya koydu ve parmaklarının arasından su fışkırmaya başladı. Orada bulunan 300 kadar cemaat bundan abdest alıncaya kadar devam etti.


  b) Peygamberimiz (SAV), Medine'deki mescidde bir hurma kütüğünün üzerine çıkarak cemaate konuşurdu. Müslümanlar mescidde bir hurma kütüğünün üzerine çıkarak cemaate konuşurdu. Müslümanlar çoğalınca Peygamberimiz, daha yüksek bir yerden konuşmak için üç basamaklı bir minber yaptırdı. Bir cuma günü hutbeyi bu minberden okumaya başlayınca, mescidin öbür tarafında bulunan hurma kütüğünün, peygamberimizden ayrı kaldığı için yavrusundan ayrılan bir devenin feryadı gibi inlemeye başladığı duyuldu. Bunu gören Peygamberimiz mimberden inerek kütüğü kucaklayıp okşadı ve kütüğün inlemesi kesildi.


  c) Peygamberimiz hicretten bir buçuk yıl önce bir gece Burak adı verilen bir vasıta ile Mekke'deki Mescid-i Haramdan Kudüsteki Mescidi Aksa'ya getirilmiş, oradan da Cebrail (SAS) ile birlikte göklere yükselmiştir. Allah'ın davetlisi olarak peygamberimizin yaptığı bu yolculuk kainatta benzeri görülmemiş bir olaydır ve çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Allah'ın sonsuz kudretinin eseri olan bu olay, peygamberimizin "İsra ve Miraç" mucizesidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Kasım 2016