Motosikletin Tarihçesi Kısaca

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Motosikletin Tarihçesi

  Bugün trafikte otomobiller motosikletlere göre sayısal anlamda büyük bir üstünlüğe sahip olsa da motosikletler, motorlu arabalardan daha eski bir maziye sahiptir. Motosikletin ilk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır.Tasarlanan bu ilk motosiklet, Karl Benz ve Gottlieb Daimler’in yaptığı ilk arabadan 16 yıl öncesine tekabül ediyor. İlk yapılan motosiklet buharla çalışan bir sisteme sahip olmasına karşın Daimler’in benzinli motoru üretmesi ile motosiklet tasarımcıları da bu motorun nimetlerinden faydalanmışlar.

  Motosikletin-Tarihçesi- (1).

  Motosikletin Tarihçesi Kısaca

  İlk motosiklet modellerinde hareket pedal olmaksızın sürücünün kendi itme gücü ile sağlanıyordu ve motosiklet gidonu sabitti. Rüzgarı ve yolu hissetmek, bir otomobile göre çok daha dikkatli davranmak, Motosiklete özgüdür. Çünkü çantayı sırtlayıp uzun maceralara atılan yolcululuklara otomobille değil motosikletle çıkılır. Motosikletler, motorlu arabalardan daha eski bir maziye sahiptir. Motosikletin ilk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır.Tasarlanan bu ilk motosiklet, Karl Benz ve Gottlieb Daimler’in yaptığı ilk arabadan 16 yıl öncesine tekabül ediyor. İlk yapılan motosiklet buharla çalışan bir sisteme sahip olmasına karşın Daimler’in benzinli motoru üretmesi ile motosiklet tasarımcıları da bu motorun nimetlerinden faydalanmışlar.


  İlk motosikletlerde hareket pedal olmaksızın sürücünün kendi itme gücüyle sağlanıyordu ve motosiklet gidonu da sabitti. Motosikletlerin geçmişine bakıldığında ilk olarak imal edilen motosiklet ile farklı bilgilere ulaşılsa da kullanış açısından günümüzdeki motosikletlerin temelini oluşturan ilk temsil olarak Gottlieb Daimler’in 1885’te tasarladığı araç gösterilir. Bu araçta iskelet, makina ve tekerlekler bir bütün olarak tasarlanmıştı. Bu tasarımda motosiklet içten yanmalı motora göre imal edilmişti. Fakat yine de ağırlıklı olarak iskelette ahşap kullanılmıştı.

  Motosikletin-Tarihçesi-.