Modayla ilgilenmek israfa sebep olur mu?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Modayla ilgilenmek israfa sebep olur mu?

  Kur’ân-ı Kerîm israfı şiddetle yasaklamış, israf edenlerin şeytanın kardeşleri olduğunu söylemiş, israf ve cimrilikten uzak durarak orta yolu takip etmeyi Müslümanların önemli bir vasfı olarak göstermiş, israf edenlerin pişman olacakları ve hor hakir duruma düşecekleri uyarısında bulunmuş ve Allah’ın israf edenleri sevmediğini ifade etmiştir. Günümüzde modayı takip edenlerin düşebileceği en büyük tehlike israftır. Alışverişte esas olan ihtiyaçtır. İhtiyaç olmaksızın, sırf modası geçti diye yeni modaya ayak uydurmak için evdeki mobilyaları değiştirmek, ihtiyacı olmadığı hâlde modaya uygun yeni elbiseler almak ve eskileri çöpe atmak israftır. Belki yeni elbiseye ihtiyacı olan kimse, modaya uygun bir elbise alabilir.
  Ancak her sene değişen modaya ayak uydurmak için evi elbiseyle doldurmanın tecviz edilebilir bir yanı yoktur. Eskiyenleri fakir birine vermek, insanın içini rahatlatan bir husus olsa da yine de böyle bir davranış her sene modanın istediği şekilde elbise ve eşya değiştirmek için bir mazeret teşkil etmez. İbn Ömer’in rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) yeni bir elbise giydiğinde şöyle dua etmiştir: “Avretimi örtebileceğim ve hayatta güzellik sağlayabileceğim bir elbise giydiren Allah’a hamd olsun.” Ardından da: “Kim yeni bir elbise giyer, böyle söyler, daha sonra da eskittiği elbiseyi tasadduk ederse, sağken de öldükten sonra da Allah’ın himâyesi, hıfzı ve örtmesi altında olur.”1demiştir. Bu duada elbisenin iki önemli özelliği öne çıkmaktadır. Birincisi, insanın avret mahallerini gizlemesi, diğeri de insanın güzel ve şık görünmesini sağlaması.
  Diğer yandan Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) eskiyen elbiselerin bile değerlendirilmesini isteyerek Müslümanları israf bataklığından korumak istemiştir çünkü bazıları için eski sayılabilecek elbiseler, başkaları için yeni olup giyilmeye müsait olabilir. Durmadan modayı takip edenler, başkalarından farklı olmayı, dikkat çekmeyi ve daha güzel görünmeyi hedeflerler. Hâlbuki önemli olan, giydiğimiz elbiselerin tesettüre uygun, düzenli, güzel ve temiz olması ve içinde yaşadığımız toplum tarafından garip karşılanmamasıdır. Binaenaleyh alacağımız elbiseleri moda değil, inancımız, ihtiyaçlarımız ve kendi estetik zevklerimizden oluşan ortak şuur belirlemelidir.
   
  Son düzenleme: 23 Şubat 2014