Misvağın faydaları faydaları nedir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Misvağın faydaları nelerdir ? kısa bilgiler

  Misvak sıcak bölgelerde yetişen “erak” ağacının kökleridir. Lifli bir yapısı vardır. Biraz ıslatılıp ezilince fırçamsı bir hal alır. Hem mekanik hem de kimyevî olarak pek çok faydaları vardır.

  1- Ağzı temizler. 2- Hazret-i Allah'ın rızâsını celbeder. 3- Melekleri memnun eder. 4- Şeytanı daraltır. 5- Ağzı tatlandırır. 6- Dişleri cilalandırır, güzelleştirir. 7- Göze kuvvet verir. 8- Sünneti edâ eder. 9- Sesi ve yüzü güzelleştirir. 10- Zekâyı artırır. 11- Diş etlerini kuvvetlendirir, ağızda kireçlenmeyi ve dişeti çekilmelerini önler. 12- Konuşmayı kolaylaştırır. 13- Son nefeste Kelime-i şehâdeti hatırlatır. 14- Amellerde sevabı çoğaltır. 15- Hazmı kolaylaştırır. 16- Mideyi takviye eder. 17- Aklı artırır. 18- Bedenin rutubetini keser. 19- Bu nebati fırçanın aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. 20- Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur. 21- Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse faydaları vardır. Dalak bölgesi ağrıları için çorba kıvamında içmek gerekir. 22- Kokusu tükrük salgısını artırdığından dişetlerinin kurumasını önler. 23- Anti Septik (Mikrop kırıcı) özelliği vardır. 24 Eğe Üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bunun ise mekanik temizliğe tesiri büyüktür. 25- Bütün fırçalama metodlarına uygulanabilmesi, ağaçtan elde edildiğinden, istenilen boy, kalınlık ve şekilde temini, fırçalama anında liflerinin elektrikli diş fırçalarında olduğu gibi rotasyon yapması, kuvvet fırçaya dik uygulandığından mumlu diş iplikleriyle yapılan temizliğin eldesi, onu kıyas yapılamaz bir üstünlüğe eriştirir.

  Misvağ Nasıl Kullanılmalıdır?

  Bir karış uzunluğundaki misvağın bir ucunu ilk kullanımdan önce yumuşaması için suda bekletin. Yumuşattığınız ucun alttan 2-3 santimlik kısmının dışındaki sert tabakayı bıçakla kazıyın. İç kısımdaki lifler yumuşamaya başlamış olacak. Yumuşamadıysa dişleriniz arasında ezerek yumuşatın. Lif lif ayrılmış bir fırçanız olacak.Her kullanımdan önce misvağı hafifçe dişinizle ezerek yumuşatın. Suya sokmadan, dişlerinize sürterek kullanın. İçinden gelen öz hem dişlerinizi beyazlatacak, hem de ağız kokusunu önleyecek.

  Kullandıktan sonra yıkayıp ucu yukarıda kalacak şekilde dik olarak saklayın. Kullandığınız uç kısımdaki lifler “doğal olarak” eskiyip koptukça bu kısmı tamamen kesin. Kalem açar gibi aşağından 2-3 santimlik kısmı dıştan kazıyın. Liflerini ağzınızla çiğneyin, yepyeni bir fırçanız olsun.
  Misvağın uzunluğu bir karış, kalınlığı bir parmak kadar olmalı. Misvağı tutuş şeklimiz ise sağ elimizin baş ve küçük parmağımız misvağın altında diğer üç parmağımız üzerinde olacak şekilde olmalıdır. Misvağı kullanırken fazla baskı yapmadan enine doğru kullanmalıdır.Misvak bulamadığımız zaman suni diş fırçalarının yumuşak olanlarını tercih ediniz. Zira sert fırçaların dişlerimiz ve diş etlerini tahriş ettiği otoritelerce defalarca tekrarlanmaktadır. Macun kullanımı ise en fazla nohut büyüklüğünde olmalıdır. Çünkü diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar.