Mirim Çelebi Kimdir? Mirim Çelebi Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Mirim Çelebi Kimdir? Mirim Çelebi Hakkında Bilgi

  mirim-celebi-kimdir-1525.

  Mirim Çelebi (1525)

  Osmanlı dönemi matematik ve astronomi bilgilerinden olan Mirim Çelebi, babası Kutbiddin Muhammed’in, büyük âlimlerden Ali Kuşçu ile beraber İstanbula gelip yerleşmesi sebebiyle burada doğmuştur. Asıl adı Mahmud’tur. Küçük yaşta babasını kaybetmiş, anne tarafından dedesi olan Hocazade tarafından yetiştirilmiştir. Medrese tahsili tamamladıktan sonra Gelibolu, Edirne, Bursa ve İstanbul medreselerinde müderrislik yapmış, bu arada daha çok astronomi ve matematiğe merak salarak sahasında gerçek bir otorite olmuştur. Onun konusuna olan vukufiyeti ve şöhretinden çok etkilenen sultan II. Bayezid, kendisini saraya davet ederek özel dersler almıştır.

  Yavuz Sultan Selim zamanda da şöhretini muhafaza eden ve bir ara Anadolu Kazaskerliği makamına kadar çıkan Mirim Çelebi, 1519 yılında emekliye ayrıldıktan sonra hacca gidip gelmiş ve Edirne’ye yerleşerek 1525 yılında burada vefat etmiştir. Kabri Tunca Nehri kıyısındaki Kasım Paşa Camiinin bahçesindedir.

  Mirim Çelebi, baba tarafından büyük dedesi olan meşhur astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu’nun izinden giderek bu yolu geliştirmeye çalışmış, optik alanında yazdığı önemli eseri ile konuya olan hakimiyetini göstermiştir. “Risale fi’l-hale ve kavs-i kuzah” adını verdiği bu eserde Mirim Çelebi görme olayı ve şartlarını, renklerin, gökkuşağı ve halenin oluşumu ile bunların optik özelliklerini incelemiştir. Onun bunlar dışında takvim, kıble tayini ve trigonometrik sahalarında olduğu kadar tarih, edebiyat ve felsefe alanında da tenkit ve tahlilleri vardır.