Miraç'ta Peygamberimizin Hz. Mûsâ (a.s.) İle Konuşması

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 6 Şubat 2024 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Peygamber Efendimizin Miraçta Hz.Musa İle Konuşması

  Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Mirac'ın bir aşamasında Hazret-i Musa -aleyhisselam- ile görüşmüştür. Allah'ın huzurundan elli vakit namazla ayrılınca Hazret-i Musa, daha önce İsrailoğulları arasında benzer bir deneyimi yaşadığını ve bu sayıdaki namazın ümmet için ağır olacağını ifade ederek Allah'a bu sürenin azaltılması talebinde bulunmuştur.

  Peygamber Efendimiz, (s.a.v) bu tavsiyeyi dikkate alarak Allah'a beş defa müracaat etmiş ve her seferinde namaz süresi biraz daha azaltılarak beş vakte indirilmiştir. [Buhârî, Salât, 1; Müslim, Îmân, 263.] Bu olay, geçmiş peygamberlerin tecrübelerinden ders çıkarmayı, önceki ümmetlerin yaşadıklarıyla bilgilenmeyi ve bu bilgiyi kullanmayı öğreten önemli bir hikmeti içermektedir.

  Hikmetin bir diğer yönü, Allah'ın peygamberine verdiği emirlerde hikmeti gözetmesi ve peygamberin ümmetinin kapasitesini dikkate alarak ibadetleri hafifletmesidir. Bu, Allah'ın insanlara olan rahmetinin ve kolaylık sağlama ilkesinin bir ifadesidir. Bu olay, peygamberlik geleneğinde istişareyi, geçmişten ders çıkarmayı ve hikmetle hareket etmeyi vurgular.