Miraçta gerçekleşen olaylar

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Miraç Kandili İslam dininde mukaddes sayılan gecelerden biridir. Recep ayının yirmiyedinci gecesidir. Müslümanlar bu gecede Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın , Mekke´deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha’yı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denir.


  Miraç Kandilinde Gerçekleşen Olaylar

  Miraç Gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Miraç mucizesi, hicretten bir buçuk sene önce, 621 senesi başlarında vuku bulmuştur. Olayın 2 aşaması vardır. 1. aşamada Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Mescidül-Haram’dan Beytü’l-Makdis’e Kudüs götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. 2. aşamayı ise Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın Beytü’l-Makdis’ten Yüce Allah’a yükselişi oluşturur. Miraç olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şerifde ayrıntılı biçimde anlatılır.

  Hadis kitaplarında rivayet edildiği üzere:

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam Burak ile Beytü’l Makdis’e vardıktan sonra oradaki büyük ve sert kayadan göğe çıkarıldı. Her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice nice melekler gördü. Cennet ve cehennemin durumlarını gördü, Sidre-i Müntehâ’ya geçti, Allah’ın melekût âleminden bir çok acaib şeyler gördü. Nihayet beş vakit namazın farz kılınması emri ile aynı gecede geri döndü. Sabahleyin Mescid-i Haram’a çıkıp Kureyş’e haber verdi. Hayret etmek ve kabul etmemekten kimi el çırpıyor, kimi elini başına koyuyordu. İman etmiş olanlardan bazıları dönüp dinden çıktı.