Miraç ne demektir

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mir'ac Kandili Nedir ,ibadet nasıl olmalı


  Mi‘rac Arapça’da “merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek” anlamına gelir. Mi‘rac, Peygamber Efendimiz’in [sallallahu aleyhi vesellem] göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi mucizesidir. Mi‘rac olayı hicretten bir buçuk yıl önce Receb ayının 27. gecesi gerçekleşmiştir.

  Mi‘rac hadisesi, bir dizi sıkıntılı ve üzücü olaydan sonra meydana gelmiştir. Resûlullah Efendimiz’in [sallallahu aleyhi vesellem] mübarek eşi Hz. Hatice validemiz vefat etmiş, ardından da amcası Ebû Tâlib ölmüştür. Hz. Peygamber her iki yakınını da aynı sene içinde kaybettiği için o seneye “hüzün yılı” denilmiştir. Resûl-i Ekrem’in [sallallahu aleyhi vesellem] bu sıkıntılarla üzerine bir de Kureyşliler’in artan baskı ve işkenceleri eklenmiştir.

  Allah Resûlü işte bu ve buna benzer sıkıntılı hadiselerle yüzyüze ve zâhiren yapayalnız kalmış durumdayken Mi‘rac hadisesi meydana gelmiştir. Hz. Peygamber [sallallahu aleyhi vesellem] hicretten bir buçuk yıl kadar önce Receb ayının 27. gecesi, Cebrâil vasıtasıyla Mekke’den alınmış, oradan Kudüs’deki Mescid-i Aksâ’ya getirilmiştir.

  Âyet-i kerimede bu husus şöyle anlatılmıştır:

  “Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir” (İsrâ 17/1).

  Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] burada birçok peygamberle görüşmüş ve onlara imamlık yaparak namaz kıldırmıştır. İşte Hz. Peygamber’in [sallallahu aleyhi vesellem] Mekke’den alınıp Kudüs’e getirilmesine, Kur’an’ın tabiriyle gece yürüyüşü anlamına gelen “isrâ” adı verilmektedir. Aslında Resûlullah’ın [sallallahu aleyhi vesellem] gerçek yolculuğu bundan sonra başlamıştır. İşte “mi‘rac”, adını bu yolculuktan alır.

  [​IMG]