Miraç kandilinin özellikleri

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Miraç kandilinin özellikleri nelerdir

Miracın Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam’ın Mekke'de Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya oradan da yüce makamlara çıkartılması olayıdır.

Miraç, hicretten bir buçuk sene evvel Recep ayının 27. gecesi gerçekleşmiştir. Bu gecede Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam 7 kat gökleri aşmış, cenneti, cehennemi gözleri ile görmüş ve Yüce Allah’ın ayetlerini müşahede etmiştir. Bu gecenin faziletleleri büyüktür. Bu nedenle bu geceyi boş geçirmemeli ve çeşitli ibadet ve dualarla ihya edilmelidir.

Alik ibn Sa'saa (ra) şöyle demiştir: Bize Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam İsra'dan, yani yürütüldüğü geceden haber verip, biz sahabilerine şöyle anlattı: "Ben Hatim'de yatmış bulunduğum sırada -ravi Katade: Belki Peygamber "el-Hicr'de bulunduğum sırada"buyurdu, demiştir- bana gelen Cibril geldi de (göğsümü uzunlamasına) yardı. -Ravi Katade: Ben Enes ibn Malik'in "Şuradan şuraya kadar yardı" dediğini işittim. Ben yanımda bulunan Enes'in arkadaşı Carûd'a: Enes'in "Şuradan şuraya kadar yardı" sözüyle maksadı nedir? diye sordum. O da bu işaret olunan yerin boğaz çukurundan kıl bittiği yere kadar yanı göğsün ön tarafı olduğunu bildirdi, demiştir.