Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılır

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Miraç gecesinde hangi ibadet farz kılınmıştır

Bumübarek Miraç gecsi yedi kat semayı ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Peygamber ( s.a.v) Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rızayı ilahine mazhar eyle.

Mi'rac gecesi Receb-i şerifin 27'nci gecesi "Mi'rac gecesi"dir. Yatsı namazından sonra 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır. Her rek'atte Fatiha sonra 10 İhlas suresi okunur.

Namaza niyet şöyledir : "Ya Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle, Allahü Ekber." Namazdan sonra: 4 Fatiha suresi okunur: 100 defa:

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

"Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym"
    100 Tövbe İstiğfar
    100 Salevat- şerife

Bu namazda, İhlas suresi 100'er defa okunursa ya da bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa; bunu yerine getiren her müslüman Yüce Allah'ın huzuruna namaz borçlusu olarak çıkmaz.

Mübarek Mi'rac gecesinden sonraki gün, mümkünse oruç tutmalıdır.

O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır.
    Her rek'atte Fatiha-i şerifeden sonra

5- ayetü'l-Kürsi okunur.
    5- kafirun suresi okunur.
    5- İhlas suresi okunur.
    5- felak suresi okunur.
    5- Nas suresi okunur.

Yüce Rabbim tüm müslüman kardeşlerimize bu mübarek gecelerini ihlas içinde geçirmelerini nasip eder İnşallah. Amin

Son düzenleme: 17 Mayıs 2014