Miraç Kandilinde Çekilecek Tesbihler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 24 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Miraç Kandilinde Çekilmesi Gereken Tesbihler
    Kırmızı gül resimleri 2018 (1).
    MİRAÇ NEDİR?

Miraç, kelime anlamı "merdiven", "yükselecek yer", "en yüksek makam" demektir. Miraç; Receb’in 27. gecesi Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed ( s.a.v) Mekke bir gece, Allah Teala'nın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmetli yolculuğu.

Miraç kandilinde seyyidül istiğfar çekilir. Efendimiz (s.a.v)’e salat-ü selam okunmalı, Bu mübarek Miraç gecesinde kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfar etmeliyiz.

Seyyidül istiğfar; “Allahumme ente Rabbi la ilahe illa ente halekteni ve ena abduke ve ena ala ahdike ve vadike mestatatu , euzu bike min şerri ma sana’tu , ebu’u leke binimetike aleyye ve ebu’u bizenbi feğfir li feinnehu la yeğfiruz’zunube illa ente”
    (Yâ Allah! Sen benim Rabbimsin.

Anlamı
    ;"Senden başka ilâh yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Ve ben îman ve ubûdiyyetimde gücüm yettiği kadar senin ahd ü misâkın üzereyim. Yâ Rabbi! Yaptıklarımın şerrinden sana sığınırım: Ve senin bana ihsan etdiğin nimetleri ikrar ve i’tirâf ederim. Kendi kusur ve günâhlarımı da ikrar ve i’tirâf ederim. Yâ Rabb! Sen beni afv ü mağfiret eyle. Zîra senden başkası günâhları afv ü mağfiret edemez"

Miraç kandilinde çekilecek tesbihler şunlardır:

* La ilahe illallah,
    * Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed,
    * La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim,
    * Estağfirullah,
    * Sübhànallah,
    * Elhamdülillâh,
    * Allahu ekber,

(Şeddad bin Evs (r.a.)’den rivayete göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlar:
    “Bir kimse bu Seyyidü’l-istiğfâr’ı ihlâs ile gündüz okur da o günde akşam olmadan evvel vefat ederse o kimse ehl-i cennettendir. Ve eğer bu duâyı ihlas ile gece okur da sabah olmazdan evvel vefat ederse yine ehl-i cennettendir”)

(Buhârî, De’avât, 2, 15; Ebû Davud, Edep, 101; Tirmizî, De’avât, 15; Nesâî, İstiâze, 57; İbn Mâce, Dua,14 )