Miraç gecesinin fazileti

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Miraç kandilinin fazileti

  26 Receb’i 27’ye bağlayan gece inşaallah İsrâ ve Mîrâc’ın yaşandığı gecedir
  İsrâ ve Miraç hadisesinin, Peygamberimizin (sav) Medine’ye hicretinden 19 ay önce gerçekleştiği kabul edilir Mîrâç’ta Cenab-ı Hakk, kulu ve rasûlü Muhammed’e (sav) nice âlemler ve deliller gösterip vahyedeceğini vâsıtasız vahyetmiştir Bu mucize İsra 17/1 ve Necm 53/1-18 âyetleriyle sâbittir

  Mirac Gecesi, Peygamber Efendimizin tüm insanlığı temsilen Allahın katına yükselmesi anlamına gelir. Mirac Recep ayının 27.

  gecesine denk gelir ve bi anlamda Allah ile Resulunun ‘ Büyük Buluşmasıdır’. Mirac bizlerin Cenab-ı Hakka bağlılık ve ondan gelecek her şeye boyun eğip isyan etmemeyi hatırlatır.

  Mirac Gecesinde namaz tüm müminlere farz kılınmıştır ve Hz Muhammed tarafından müminlerin miracı olarak nitelendirilmiştir.

  Hz. Peygamberimizin Cenab-ı Allahın huzuruna varmasını simgeleyen İsra ve Mirac mucizesi insanoğluna, ilahi rızaya ulaşıldığında aklı zorlayan kademede üst kademelerede çıkılabileceğını da göstermiştir.

  Allah a ulaşmanın tek yolunu gönül ruh paklığı ve güel erdemlere çıkabilmekten kainattaki her şeyin tek sahibi Allah’a bağlılık olduğunu anlamaktır.

  Manası ‘gece yolculuğu’ olan İsra ve ‘yükselmek ve onu sağlayan araç’ olan Miraç; alemlere rahmet diye yollanan Hz. Muhammed daha Mekke’de ikamet ederken bir gece Cebaril Aleyhisselam vasıtasıyla Yaradanın sonsuz gücüyle temaşa etmesi sebebiyle ilk önce Kudüs’deki Mescid-i Aksa daha sonrada yedi kat semaya yapılan ilahi yolcuğu anlatır.