Mimar Sinan’ın En Önemli Eserleri

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lasey tarafından 27 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Mimar Sinan’ın En Önemli Eserleri

  mimar-sinan-eserleri.

  MİMAR SİNAN

  Kayseri, Ağırnas 1492- İstanbul 1588

  Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat olmak üzere üç padişah döneminde mimar başı olmuş, İmparatorluğu’nun gücünü simgeleyen mimari baş yaptıkların tasarlanıp uygulanmasında önemli bir rol oynamıştır.
  Kaynaklara göre Sinan; 1512’de Kayseri’den devşirme olarak İstanbul’daki acemi oğlanlar ocağına verildi. 1514’te Çaldıran savaşından sonra yeniçeri ocağına alındı. Daha sonra Atlı Sekbanı, Yayabaşı, Viyana Seferi’nde Zemberekçibaşı, Irakeyn seferi dönüşünde de hasekiliğe yükselmiştir. Sinan’ın katıldığı askeri seferler onun bir yandan Yeniçeri ocağında ilerlemesini sağlarken bir yandan da mimari deneyimini arttırdı.

  Sinan yapılarının toplam sayısının 477 olduğu bilinmektedir. Bunlara göre 107 camii, 52 mescit, 45 türbe, 74 medrese, 8 Mahzen, 56 hamam, köprü, 7 su kemeri inşa etmiştir.

  Bu eserlerden İstanbul’da hassa baş mimar olarak yaptırdığı ilk eser Kanuni Sultan Süleyman’ın Hasekisi Hürrem Sultan için yaptırdığı 1539 tarihli Haseki külliyesi’dir. Sinan, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Süleymaniye külliyesi seni de kalfalık dönemi eseri olarak görür.

  Sinan’ın ustalık dönemi yapıtı olarak nitelendirdiği Selimiye camii’nde ise, kubbeyi sekizgen plan üstüne oturtma düşüncesini uygulamış ve böylece kubbe, yapıdaki en önemli mekan belirleyici durumuna gelmiştir.

  Hiçbir eserinde bir diğerini takip etmeyen, mimarinin birçok alanında eser veren Sinan Osmanlı İmparatorluğu’nun tesis ettiği medeniyetin somut ifadesi olmuştur. Yaşadığı çağın çok daha ilerisinde olan mimari birikimiyle Sinan her zaman saygı ve rahmetle anılacaktır.