MİLLİ PİYANGO VE SAYISAL LOTO ALMAK CAİZ Mİ?

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 29 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  MİLLİ PİYANGO VE SAYISAL LOTO ALMAK CAİZ Mİ?

  MİLLİ PİYANGO VE SAYISAL LOTO ALMAK CAİZ Mİ.


  Piyango kumarın en kötü versiyonu yani tamamen emeksiz, şans unsurunun, talih unsurunun dikkate alınarak insanların alın teriyle kazandıkarı paraları birtakım kimselerin organizasyon adı altında cebe indirmeleri faaliyetidir.

  Müslümanlıkla bağdaşmadığı gibi insanlıkla da bağdaşmaz. Yani piyangonun anlamı nedir? yüz kişi on TL koyacak içlerinden kura çekilecek birine bin TL çıkacak herkes bu bin lira bana çıksın telaşıyla parasını koyacak geriye kalan dokuz yüz bin lirayı da organizasyonu yapanlar kendi aralarında götürecekler. Bir defa ben kazanayım kardeşim kaybetsin bakın en temel ilkesi budur.

  Ben kazanayım öbürü kaybetsin. Oysa Müsümanlığın en önemli ahlaki esaslarından biri isar dır. Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerimde buyuruyor ki: "Onlar canları çektiği halde yemeklerini fakire, yetime esire vermeyi tercih ederek kendileri aç kalmaya razı olanlardır" diyor. Yani ben aç kalayım ama kardeşim tok olsun ben bu geceyi aç geçirecek olsam bile bir yetim aç kalmasın, bir yoksul aç kalmasın. Bu piyango vesaire işler bunlar insanlar arasındaki merhamet duygusunu öldürmeye, yardımlaşma ihtiyacını yok etmeye yönelik olan uygulamalardır.

  Sen nasıl olur da binlerce insanın ekmeğini haksız bir yere kazanmayı hayal edersin. Bırakın bunu almayı hayal etmek bile bir müslüman için caiz değildir. Peki o piyangoyu alan herkes bana çıksın diye almıyor mu bana çıksın ne demek başkaları kaybetsin ben kazanayım demek bu bir Müslümanca duruş değil, bu insanca bir duruş değil hep beraber kazanalım hep beraber mutlu ve müreffeh yaşayalım.

  İşte öyle olduğu için ben daha çok kazanayım karşımdaki aç kalsa da ölse de ben onun cesedi üzerinden refah bir hayat sürmeye devam edeyim inancı yüzünden bu gün dünyanın hiçbir yerinde huzur kalmamış durumdadır.


  Piyango insanın manevi hayatını çökerten insanı insan yapan değerleri öldüren bir vahşettir. Hangi hakla olursa olsun örneğin marketten alışveriş yapana hediye verdiler yırtıp atılması gerekiyor. Zira müslüman Allah'ın kendisine helal olarak verdikleriyle kanaat edebilen isandır. Cenabı Allah hepimizi Allah'ın bize verdiği zenginliklerle kanaat edebilenler zümresine ilhak eylesin.