Milli Kültür ve Tarihimizde Alperenler

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 16 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Milli Kültür ve Tarihimizde Alperenler


  Alp kelime manasıyla cesur, kuvvetli ve kahraman demektir. Alp kelimesi İslamiyetten önceki Türk Devletleri’nde ve Selçuklular zamanında resmi ünvan olarakta kullanılmıştır.

  Erenlik ise din yolunda mücadele etmek, Allah’a yaklaşmak, fazilet ve doğruluk demektir.

  Dervişlik de mana itibariyle Erenlik ile eş anlamdadır.

  Erenler ve Dervişleri din uğruna kendilerini adamış, kendilerini Allah’a yakın hisseden insanları fazilete ve doğruluğa çağıran kişiler olarak adlandırabiliriz.

  Öyleyse; Alperen ve gazi derviş kelimelerinin, bu noktadan hareket ederek genel tarifini yapacak olursak; kan ve kol kuvvetli olduğu kadar, fikri yapıları ve manevi ihtiyaçları yönünden güçlü olan, inandığı dava uğrunda savaşmayı ve ölmeyi bilen insan tipi olarak tarif edebiliriz.

  Alplerin kendilerine göre bir takım özellikleri vardır. Her an önce sağlam yürekli kişiler Alp’lik ünvanına layıktırlar. Ayrıca pazu kuvveti, gayret, iyi ata binme, özel giyecek yay kullanma, iyi kılıç kullanma, süngü atma ve iyi bir arkadaş olma gibi özelliklere sahiptir.

  İşte, İslamın hareketi ve ulviliğini de kalplerine yerleştiren bu kişiler alperen olmuşlardır ve Allah uğruna mücadele etmek için kendilerini adamışlardır.

  Zaten, Türk milleti, İslamiyetten önce ve sonra Allah’dan cihana nizam vermeye görevlendirilmiş bir millet olduklarına inanmışlardır. İslamiyeti kabul ettikten sonra, bu duygu daha da kuvvetlenmiş ve pekişmiştir.
  Böylece İlay-ı Kelimetullah için nizam-ı alem yani, Allah’ın adını cihana yaymak ve dünya nizamı olan Kur’an-ı Kerim’i insanların idaresine hakim kılmak ülküsünde ulvileşmişler ve yükselmişlerdir