Soru Migren Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Migren Nedir Neden Olur

  Migren, nöbetler halinde gelen, genellikle başın bir tarafında yoğunlaşan, bulantı ve kusma gibi hallerin görüldüğü, ışık ve sesten rahatsız olma gibi belirtilerin eşlik ettiği ağrı tipidir. Migrenin oluşumu çeşitli varsayımlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Bunlardan biri, kafa içindeki atardamarların daralmasıyla beyin kabuğuna giden kan akımının yavaşlaması ve bu bölgenin sorumlu olduğu fonksiyonda aksamalar olmasıdır.

  Migren atakları çeşitli etkenlerle tetiklenebilir. Bunlar kişiye göre; stres, parlak ışık, yüksek ses, keskin koku, başa gelen ani darbe, öğün atlama, uykusuzluk, doğum kontrol hapları, adet görme, çikolata, eski peynir, domates, salam, sosis, fındıklı yiyecekler, egzersiz, kahve, soğuk yiyecekler, yağlı yiyecekler ve yükseklik gibi çok çeşitli olabilir.

  Migrende tedavi iki amaca yöneliktir: Koruyucu ve ataklara yönelik. Koruyucu tedavi, nöbet sayısı ayda ikiyi aşan nöbetlerin sıklığı ve şiddeti nedeniyle düzenli ilaç kullanabilecek hastalara önerilir. Ayrıca belirtilen tetikleyici faktörlerden uzak durmak, korunmaya yardımcı olur. Atak tedavisi ise nöbet sayısı ayda ikiyi bulmayan, bazı nedenlerle ilaç kullanmayan hastalara uygulanır.

  migren nedir neden olur.