Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Eylül tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Mide bulantısının pek çok ayrı sebepleri olabilir yalnızca bu sebepler arasında en sık görülenleri; migren, araç tutması, olağan dışı alkol kullanımı, stres, kaygı, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir. Tabii bunlar hariç gebelik müddetin de yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygındır. Bir kısım yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirirken birtakım yiyecekler ise hafiflemesine yardımcı olabilir. Şayet mide bulantısı düzenli olarak görülüyorsa ayrıca ortada belirli bir sebep yoksa ilkten teşhis için doktora gitmelisiniz. Geçici mide bulantısını azaltmak için aşağıdaki yiyecek ve içecekleri tüketebilirsiniz

  Mideyi Boş Bırakmayın: Boş mide bulantının çoğalmasıns sebep olabilir. Bunun için hafifve midenizi tutacak, kokusu ayrıca tadı olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz. Mide suyunu alması ve midenizin dolması için bir dilim ekmek içi yiyebilirsiniz.


  Nane: Bulantının çoğaldığı zamanlarda 1 ve 2 nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek iyi gelelir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa müddette geçmesine yardımcı olur. Yalnızca mide ekşimesi şikayetiniz var ise nane yiyilmesi ekşimeyi arttırabilir.

  Limon: Kimikadınlar hamilelikte yaşanan bulantılar için limon kullanılmaktadır. Limonun ekşi tadı ya da kimi zaman sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Daha etkileyici bir çare için hazırladığınız zencefîl çayının içine yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

  Elma: Lifli yapısı ile mide bulantısına yol açan toksînlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Tabii bir defada 2 veya3 elma tüketmek bulantıyı arttırabilir. Bir elmayı dilimleyerek,yavaş yavaş yemelisiniz.

  Sindirimi Kolay Gıdalar: Mideniz bulandığında bol proteinli ya dayağ içeren sindirimi nispeten daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Tat ve kokusu çok güçlü olmayan krakerler mide bulantısını bastırabilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019