Mezhepler Hakkında Bilgi

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mezhepler Hakkında Bilgiler

  Mezhep Nedir ?

  Mezhep sözlükte gitmek,izlemek anlamına gelir.Mecaz olarak ise kişisel görüş ve inanç olarak bilinir.

  1-Hanefi Mezhebi :

  Hanefi mezhebinin kurucusu " İmam-ı Azam " Hanefedir.Hicri takvime göre M.699 yılında Kufede doğmuştur.767 yılında ise Bağdatta ölmüştür.Çok varlıklı bir aileden gelen İmam-ı Azam ticaret ile ilgilenmiştir.Bu mezhebin en önemli özelliklerinden biri ise ayet ve hadislerin hükmü akıl hükmü ile aynı dengede olmasıdır.Kaynaklarda İmam-ı azamın 4000 tane öğrencisi olduğuda bilinir.Bu mezhep Türkiye başta olmak üzere Balkanlar, Türkistan , Hindistan ve Pakistandada oldukça yaygın bir mezheptir.

  2- Maliki Mezhebi :
  Maliki Mezhebinin kurucusu " İmam Malikidir". Hicri 711 yılında medinede dünyaya gelmiştir.795 Medinede ölmüştür.Bu mezhebin en önemli özelliği ,imam malikinin medinede uygulanmasına büyük önem gösterdiği içindir.Bu yüzden Medinelelerin en kuvvetli sünnetlerindendir.Maliki mezhebi genellikle Mısır ve Kuzey afrikada yaygın olarak gözükür.

  3- Şafii Mezhebi :

  Şafii Mezhebinin kurucusu "İmam Şafii'dir." Hicri takvime göre 767 Filistin Gazzede dünyaya gelmiştir.819da mısırda ölmüştür.Bu mezhebin en önemli özelliğği,hanefi ve maliki mezhebinin birleşimi gibi olmasıdır.Şafii mezhebi Mısır,Irk,Suriye,Horasanda yaygın olarak bilinir.Ayrıca Türkiyenin doğu ve Güneydoğu bölgelerinde vardır.

  4-Hanbeli Mezhebi :

  Hanbeli Mezhebinin kurucusu "İmam Ahmed b. Hanbel"Dir.Hicri takvime göre 780 yılında bağdatta doğmuştur. 855 de Bağdatta ölmüştür.Hanbeli mezhebi genellikle Hicaz,Mısır ve Filistinde yaygın olaak görülür.