Mezhepler arasında abdestin farzları konusunda farklılık var mıdır?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Mezhepler arasında abdestin farzları konusunda farklılık var mıdır?

  Hanefilere göre abdestin farzları, Kur'an-ı Kerim'de (Maide, 5/6) ifade edilmemiştir; yüzünü yıkamak, kolları dirseklerle birlikte yıkamak, başı mesh etmek, ayakları topuklarla birlikte yıkamaktır (Mevsılî, el-İhtiyar, I, 40-42).

  Şafiilere göre bu şartlara ilaveten, abdeste niyet etmek ve tertip (abdest organları temizleyerek ayetteki sırayı gözetmek) de farzdır (Şirbini, Muğni'l-Muhtaç, Beyrut, ts., I, 47-54).


  Hanbeliler, tertibi ve organların aradığı sanat arda yıkmayı (muvalat) (el-Buhuti, Keşşafu'l-Kına ', Beyrut, 1402, I, 175); Malikiler'e, niyet ve abdest organlarının art arda yıkılması, organların burnunun ovulmasını ve abdestin farzlarından sayarlar (Haraşi, Şerhu Muhtasari Halil, Daru'l-Fikr, Beyrut, ts, I, 120).

  Farestlerin detaylandığı ilgili de mezhepler arasında farklılıklar vardır.Hanbelilere göre yüzü yıkamanın örtülü olduğu ağza ve burna su verilmelidir (İbn Kudame, el-Muğni, Daru Alemi'l-Kütüb, ts., I, 166).Malikilere göre, hem de Hanbelilerce tercih edilen görüşe göre başın üzerindeki örgülerde, örgüde farzının kullanılmasıdır (İbn Kudame, el-Muğni, Daru Alemi'l-Kütüb, ts., I, 175-176, 185; Haraşi, Şerhu Muhtasari Halil, Daru'l-Fikr, Beyrut, ts, I, 124-125)
   
  Son düzenleme: 7 Aralık 2018