Mezhep nedir başlıca mezhepler

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 16 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Başlıca mezhepler nelerdir?

  Kelime olarak takip edilen “gitmek, gidilen yer, yol” manalara gelir.
  Terim olarak ise şöyle tanımlanmıştır: Dînin inânç esaslarını ya da ameli hükümlerni kavrama ve yorumlama konusun da kendine özgü yaklaşımlara sahip düşünce bütünü ve bu yaklaşımlar etrafın da meydâna gelen ekolleşme ve de ekolleşmelerîn ürünü olan ilmi birîkim.

  Mezhebin kelime manası takip edilen yol ve benimsenen görüş, takip etmek manasına gelmektedîr. Mezhep dini bir kavram olarak ise şu manada kullanılmıştır ve kendi kuralları içerisinde tutarlı bir metot ve düşünce sistemine sahîp itikadı, ameli doktrindr.

  Pek çok dinde mezhep olduğu gibi İslamiyet’te de mezhepler vardır ve islam dinîn de mezhepler itikadi mezhepler ve de fıkhi mezhepler olmak üzere iki çeşittîr. İtîkadi mezhepler denildiği zaman akla gelen islam dininde inanç sahasında belli prensipler ve kurallar dahîlinde oluşmuş mezheplerdîr. İtikadi mezheplere Maturidilik, Eş’arilik , Mu’tezile, Şiilik, kaderiyye, Cebriye gibi mezhepler örnek verilebilîr. Fıkhi mezhep ise İslam dininin amel, ibadet, evlilik, boşanma, ticaret, miras vb konularda sistemleşmiş mezheplerdîr. Bu mezheplere de Hahefilik, Şafilik, Malikilik, Hambelilik ve Caferilik mezhepleri örnek verilebilîr.
   
  emel karaca bunu beğendi.