Mevlid Kandilinde Yapılan İbadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede (günahları terk etme) bulunulmalı.
  Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
  Kur’ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
  Peygamberimiz(s.a.v)’e salât ü selâmlar getirilmeli.

  Tesbih Namazı
  Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:  Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym

  Tesbih namazının kılınışı:
  Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber diyerek namaza başlanır.

  Yukarıdaki tesbih:
  Sübhâneke 'den sonra 15defa,
  Zamm-ı sureden sonra 10 defa,
  Rükûda 10 kere,
  Rükûdan doğrulunca 10 defa,
  Secdede 10 kere,
  Secdeden doğrulunca 10 defa,
  İkinci secde de 10 defa,okunur.

  Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

  Tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü,'den sonra, Allâhümme salli ve Allâhümme bârik üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da Sübhâneke, okunacaktır.

  Tesbih namazında beher rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.
  Ayrıca bu vesileyle vatanımızın dirliği, milletimizin birliği ve beraberliği, bütün Müslümanların ve İslâm âleminin huzuru, bütün insanların da hidayeti için dua etmeliyiz.
  Bu ay içerisinde mümküm olduğu kadar salat-ü selam getirmeli; Salat-ı Nariye, Salat-i Münciye(Salaten Tüncina) veya Salat-ı Fethiye okumaya çalışmalıdır. Bu gecenin manevi zenginliğinden istifade etmek için bir tesbih namazı kılmalı , bir de Hatm-i Enbiya yapmalıdır.