Mevlid kandilinde nasıl ibadet edilir?

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 29 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Mevlid kandilinde yapılacak ibadetler ve okunacak dualar

Mevlid Kandilinde Salavat Getirmek

Resul-i Ekrem Efendimiz’e salavat getirmeyi Allah Teala emretmiştir. Resul-i Zişan Efendimizin (s.a.v) dünyaya geldiği bu gecede en önemli ibadetlerden biri de ona salavat getirmektir. Bununla birlikte hadis-i şeriflerde salavat getirenin bütün sıkıntılarının gideririleceği bildirilmiştir.

Salavat Nedir ve Nasıl Getirilir? Tıklayınız….

Salavat Getirmenin Faziletleri için tıklayınız…

Ayet-i kerîmede buyrulur:

“Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salat ederler. Ey müminler! Siz de O’na salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin!” (el-Ahzab, 56)

Übey bin Kab (r.anh) diyor ki:

“Hz. Muhammed Efendimiz (s.a.v)’e:

– Ya Rasûlallah! Ben sana çok salavat-ı şerîfe getiriyorum. Acaba bunu ne kadar yapmam gerekir?» diye sordum.

– Dilediğin kadar yap.» buyurdu.

– Dualarımın dörtte birini salavat-ı şerîfeye ayırsam uygun olur mu? diye sordum.

– Dilediğin kadarını ayır. Ama daha fazla yaparsan senin için hayırlı olur. buyurdu.

– Öyleyse duamın yarısını salavat-ı şerîfeye ayırayım. dedim.

– Dilediğin kadar yap. Ama daha fazla yaparsan senin için hayırlı olur.» buyurdu.

Ben yine:

– Şu halde üçte ikisi yeter mi? diye sordum.

– İstediğin kadar. Ama artırırsan senin için iyi olur. buyurdu.

– Öyleyse duaya ayırdığım zamanın hepsinde sana salavat-ı şerîfe getirsem nasıl olur? deyince:

– O takdirde Allah bütün sıkıntılarını giderir ve günahlarını bağışlar. buyurdu.” (Tirmizî, Kıyamet, 23)

Mevlid Kandilinde Kaza Ve Nafile Namaz Kılmak

Resul-i Ekrem Efendimiz “Namaz, gözümün nûrudur.” (Nesaî, Ahmed bin Hanbel) buyurmuşlardır. Allah dostları bu mübarek gecelerde namaz kılmanın önemine dikkat çekmişler ve namaz borcu olan kimselerin kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir. Kaza namazı olmayanların nafile namaz kılınabiliceği bildirilmiştir.

Farz, Vacip, Kaza ve Nafile Namazların kılınışı için tıklayınız….

Mevlid Kandilinde Kur'an-ı Kerim Okumak

Allah dostları mübarek mübarek gecelerde bol bol Kur’an-ı Kerim okunmasını tavsiye buyurmuşlardır.

İbni Mes’ûd (r.anha) dan rivayet edildiğine göre, Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Kim Kur’an-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lam mîm bir harftir demiyorum; bilakis elif bir harftir, lam bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezailü’l-Kur’an 16)

İbni Abbas (r. anhüma)’dan rivayet edildiğine göre, Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.” (Tirmizî, Fazailü’l-Kur’an 18)

Mevlid Kandilinde Tevbe İstiğfar Etmek

Bir müslüman her gün, günahlardan pişman olarak tövbe etmelidir ve Mevlid Kandili tevbe etmeye vesile olan müstesna gecelerdendir.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) : “Ben, günde yüz kere istiğfar ederim…” (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır.

Seyyidü’l-İstiğfar Duası için tıklayınız…

Mevlid Kandilinde Dua Etmek

Bu mübarek geceler, Yüce Rabbimize dua ve niyazda bulunma zamanlarıdır.

Ayet-i kerîmede buyrulur:

“(Ey Rasûlüm!) De ki: Sizin dua ve niyazlarınız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin?..” (el-Furkan, 77)

Yine Allah Azze ve celle'nin verdiği nimetlere hamd ve şükür halinde bulunmayı unutmamalıdır. Nitekim hadis-i şerifte duanın kabul olmasının iki şartından birinin hamd diğerinin de salavat olduğu bildirilmiştir.

Bir defasında Allah Resulü (s.a.v), sahabîlerden birinin Allah’a hamd ve Rasûlü’ne salevat getirerek duaya başladığını gördüğünde, onu takdir ederek:

“–Ey namaz kılan zat! Dua et, (duana hamdele ve salvele ile başladığın müddetçe) duan kabûl olunur.” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavat, 64/3476)

Mevlid Kandilinde Sadaka Vermek

Allah Azze ve celle yolunda infakta bulunup sadaka vermenin kişiyi pek çok tehlike ve belalardan muhafaza edeceği, buna ilaveten sadaka sahibini muhabbetullah’a nail eyleyeceği unutulmamalıdır. Bu müstesna geceler de sadaka vermeye en güzel vesilelerdir.

Zira Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Allah yolunda infak edin! Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de ihsanda bulunun. Zira Allah, muhsinleri (iyilikte bulunan, işini güzel yapan ve ihsan şuuru ile yaşayanları) sever.” (el-Bakara, 195)

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) zengin-fakir her mü’mini infaka teşvik eder; bir hurmadan başka bir şeyi olmayan için; “Yarım hurmayla da olsa cehennem ateşinden korunun, onu da bulamazsanız güzel ve hoş bir söz ile korunun.” buyururdu. (Buharî, Edeb, 34)

Mevlid kandilinde nasıl ibadet edilir.