Mevlid kandilinde çekilecek tesbihler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Adile tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mevlid kandilinde yapılması gereken ibadetler

  Bu mübarek mevlit gecesin de kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız ve en azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyîz.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selam okumalıyız ve canı gönülden, " Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Rasulallah" demeliyîz.

  Bu gecenîn manevi zenginliğindn istifade etmek içîn kaza namazı başta olmak üzere tesbih namazı kılmalıdır.

  Bilmeyenler ise dua niyeti ile enbiyaların Hazreti Adem (a.s) ,Hazreti Eyyub (a.s) ,Hazreti Yunus (a.s) ve Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi vesellem'in mübarek dualarına (La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym) okuyabilîr. Bu geceyi, bolca istiğfar, tevbe, Kur'an-ı Kerim ve salavat okuyarak değerlendirmek en güzel olanıdır.

  Salavat-ı Şerif’in Faziletleri (Sevapları) :
  Bir tane okumanız ile amel defterinize on sevap yazılır
  Bir tane okumanız ile aynı şekilde amel defterinizden on günah da silinir
  On tane salavat-ı şerif okumanız ile yüz sevap alacaksınız ve yüz günahınız silinecek
  Bin tane okuyana da ölmeden önce cennet gösterelecektir diyor Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem
  Kısaa Bir Salavat-ı Şerifeye örnek olarak : "Allahümme Salli Ala Seyyidine Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed" söylenebilir.

  Mevlid kandili duası

  Ya Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nûra garkettiğin sevgili habibin, başımızın tacı Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi vesellem'in hürmetine ve bu geceki esrarın hürmetine ben aciz kulunu da afv-ı ilahine, feyz-i ilahİne mazhar eyle.
  Ya Rabbi, bu mübarek gecenin hürmetine dünyanın dört bir yanında ki müslüman kardeşlerimize sen yardım et.
  Ey Rabbim! korkaklıktan, erzeli ömüre düşürülmekten elden ayaktan düşüp,başkasına muhtac olacak derecedeki yaşlılıktan ,dünyanın fitnesinden ve kabir azabından sana sığınırım.
  Ya Rabbin! Ömrümün sonunu ömrümün hayırlısı yap, işlerimin sonuncusunu işlerimin hayırlısı yap, En mutlu günümüde sana kavuştuğum gün yap.

  Ya Rabbim, kabir azabı ve cehennem yüzü göstermeden cennetini ve cemalini cümlemize nasip et.
  ey güzeller güzeli Allah'ım bu dualarımıza amin diyen cümle kullarının da; (alemlerin sultanının hürmetine, bu mübarek gecenin hürmetine,sana tam teslimiyetle dua eden sevgili kullarının hürmetine ) gönüllerindeki namuratlarını bermurad et,cümlemizi korktuklarımızdan emİn umduklarımıza nail et Rabbim.
  Ya Rabbim ,rahmetim gazabımı aşmıştır diyorsun.bizleride rahmet deryana daldır,hem dünyada hem ahirette bizlere iyilik ver. İhsan ettiğin,verdiğin bütün nimetler için sonsuz hamd ve şükürler olsun .