Mevlid Kandili oruç tutulur mu? Mevlid Kandili oruçlu olmanın hükmü

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  İslam Alemi için en mübarek günlerden biri olan ve 2018 yılının son kandili olan Mevlid Kandili Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi idrak edilecek. Miladi olarak bu tarih 19 Kasım 2018 Pazartesi olacak. Milyonlarca Müslüman yarın kandilin nurundan istifade etmeye çalışacak. Günü oruçlu geçirmek isteyenler ise 'Mevlid Kandili orucu' için arama yapıyorlar. Mevlid Kandili oruç tutulur mu? Mevlid Kandili oruç tutmanın hükmü nedir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

  Mevlid kandili oruç tutulur mu?

  Resul-i Ekrem Efendimiz'in (s.a.v) doğum günü olan mevlid kandilinde oruç tutmanın dinen bir sakıncası yoktur. Aksine Allah katında takdiri iman edene sevap olarak yazılır. Yapılan bu ibadetin hayrı ayrı bir derece değerlendirilir. Bunun yanında kimin oruç tutmasına vesile olduysanız oradan da sevabınızı kazanırsınız. Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili'nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak sevap olarak nitelendirilebilir. Zira Resul-i Ekrem Efendimiz’e (s.a.v), pazartesi günü oruç tutmanın fazileti sorulduğunda, şöyle buyurmuşlardır:

  Mevlid Kandili oruç tutulur mu Mevlid Kandili oruçlu olmanın hükmü.

  “O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür.” (Müslim, Sıyâm 197, 198)

  Mü’minlere rahmet olan bu nevi diğer günler için de Allah’a şükredilir. Nitekim Efedimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Medine’ye geldiğinde Yahudilerin aşura günü oruç tuttuklarını görmüştü. Sebebini sorduğunda Yahudiler:

  “–Bu büyük bir gündür. Allâh Teâlâ, bu günde Musu’yı kurtardı, Firavun hanedanını ise denizde boğdu. Musa da Allah’a şükür için o gün oruç tuttu.” dediler. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

  “–Ben, Musa’ya sizden daha yakınım.” buyurdular. O gün oruç tuttular ve mü’minlere de o gün oruç tutmalarını emrettiler. (Buharî, Enbiyâ, 24)

  Hatta buna o kadar ehemmiyet verdiler ki, şöyle buyurdular:

  “Her kim sabahleyin bir şeyler yediyse, günün geri kalanında bir şey yemesin, (oruç tutsun)! Her kim bir şey yemediyse, o da hemen oruca niyetlensin! Zira bugün aşura günüdür.” (Buhârî, Savm, 69)