Mevlid Kandili Nedir? Kısaca

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Mevlid Kandili Nedir?

  Hem Türkçe’de hem de diğer İslam dillerinde pek çok mevlid eserlerine rastlarız. İslam dininde mevlid denilince hemen aklınıza Süleyman Çelebi hazretlerinin Vesîletü’n Necat eseri gelir. Bu eserinde, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) doğumu, miracı, mûcizeleri sade ve etkileyici bir dille anlatmaktadır. Bu eser aslında mevlid konulu eserlerden sadece biridir. Örneğin Arapça, Farsça, Kürtçe, Urduca mevlidler olduğu gibi Boşnakça mevlidler de bulunmaktadır.

  Aslına bakılırsa bir dilde eğer mevlit yazılmışsa ve yazılabilmişse o dil artık Müslümanlaşmıştır denilebilir. Şayet birtoplum; peygamberini kendi öz dilinde sevebilmişse, duyabilmişse ve de övebilmişse o dil artık bir İslam dili haline gelir.. Bugün dille ilgili konulara biraz da bu açıdan bakmak gerekmez mi? Evet, Mevlit Kandili, Peygamber Eefndimiz Hz. Muhammed’in (sav) dünyaya teşrif ettiği güne denir. Eser olarak tabir edeceğimiz Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek gün/gecelerden bir tanesidir. Bu mübarek gecede bol bol dua edilmesi tavsiye ediliyor.

  Günahların affına vesîle olduğu söylenen tesbih namazı toplam 4 rekat olarak kılınıyor. Bu namazı kılabilmek için de aşağıdaki tesbihi ezberlemek gerekir. Tesbih namazının herbir rekatında okunan tesbih adedi 75 adettir. Dört rekatte toplamda 300 tesbih okunmuş oluyor.
  “Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym”

  Tesbih namazına niyet şu şekildedir:

  -“Ya Rabbim, niyet eyledim rıza-yı şerîfin için tesbîh namazı kılmaya. Ya Rabbim, bu gece teşrîfleri ile alemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tacı Efendimiz’in hürmetine, bu gece deki esrarın hürmetine biz aciz kullarını afv ve feyz-i ilahine mazhareyle.” Allahü Ekber, denilerek namaza başlanır. Namaz esnasında Fatiha’dan sonra zammı sure olarak bilinen bir dua okunmalıdır.

  Kuran–ı Kerim okunmalı,Peygamberimize salat-ü selamlar getirilmeli, varsa Kaza namazları veya nafile namazlar kılınmalı,Tefekkürde bulunulmalı,Geçmiş hayatın muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve Günahlara samimi bir dil ve kalple tevbe ve istiğfar edilmelidir.