Mevlid Kandili Hakkında Bilgi

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mevlid Kandili Hakkında Bilgiler

  Mevlit ;Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.
  Peygamberimizin (s.a.v) doğum günü, bütün müminlerin bayramıdır.
  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamber Efendimiz (s.a.v) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.

  Peygamberimizin doğduğu tarihte dünyanın her yanından cehalet, zulüm ve ahlaksızlık almış yürümüş, Allah inancı kalmamış insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

  Peygamber Efendimiz haber vermiştir İslam dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

  Bu gece, müslümanlar arasında asırlardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta,Peygamber Efendimizi derin bir saygı ile anılmaktadır. Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salat ve selam okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir simgesidir. Peygamberimizin ahlak ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir.