Mevlana Hangi Dönemde Yaşamıştır?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Mevlana Hangi Dönemde Yaşamıştır?

  Mevlana Hangi Dönemde Yaşamıştır.

  İnsan yalnızca doğduğu zamana ait değildir, onu doğuran, onu dünyaya çağıran kendinden önceki bir başlangıç vardır.Mevlana’yı (k.s.) anlayabilmek için varoluşun ilk basamağına kadar gitmek gerekir. Çünkü o, varlığını ilk basamakla, ilk başlangıçla açıklar. Gerçek varlık tarihe sığmaz, ancak tarihi gerçekler insanın serüvene tesir eder. Hz. Mevlâna tarih içinde tarih yazan eşsiz insanlardan biridir. Ama onu bekleyen, onu karşılayan, hayatını çevreleyen tarihi tablo önemlidir. Çünkü bu tablo Hz. Mevlana‘nın gerçek gücünün anlaşılmasına yardım eder.

  Tarihin en en çalkantılı dönemlerinde, kan ve gözyaşının en çok attı zamanlarda, Allah’ın rahmet ve merhamet yağmurları sağanak sağanak iner dünyaya. Bunlar, yaratıcının, insanı yeryüzünde aziz ve şerefli kılmak arzusunu gösteren işaretlerdir. O, insanı darlıkta yalnız ve tesellisiz bırakmaz. Kalbini evren kadar geniş kıldığı kullarını, ilahi yardıma vasıta eyler.

  Bazen ilmiyle akıllara kuvvet veren bir alim, bazen kalpleri teskin eder bir veli, bazen memleketler kurtaran bir komutan, bazen yeryüzüne adalet dağıtan bir hükümdar, bazen zincirleri kıran bir düşünür çıkar ortaya. Devirler, Çağlar açılır kapanır. İnsan bir başka zamana akmaya, bir başka yolda yürümeye başlar. Bir enkazdan, bir harabeden defineler taşar. Bu büyük insanlar, bu seçilmiş ruhlar, insana yol azığı sunar, güzergahlara sebil olurlar. Akılları, gönülleri arındırır, kandırırlar. Bıkkınlığın, yılgınlığın önünde ümit olur, imanın çelikleşmesi için ilahi âlemden canlara şu taşırlar.


  Hz. Mevlana da bir çağı dönümünde dünyayı teşrif eder. O sancılı günlerde günlerden birinde. Karanlığın ortasında… Kan ve gözyaşı denizinin içinde… Anadolu’da İslam’la birlikte yeni bir çağ açan selçuklular, tarih sahnesinden çıkmakta, yeni bir çağın ayak sesleri yaklaşmakta iken… Kurtuluş çatlamış dudaklarda tek bir kelime iken…

  Mevlana Celalettini Rumi’; 30 Eylül günü 1207 tarihinde Horasan’ın Belh bölgesindeki, günümüzde Tacikistan sınırları içinde kalan Vahş kasabasında dünyaya gelmiştir.