Mevlana Haftası İle İlgili Kısa Yazılar

Konusu 'İslami dini sözler' forumundadır ve Beyza tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Mevlana ile ilgili kısa yazı

  Mevlana Haftası iki ile dokuz Aralık arasında kutlanır
  Her yıl,iki ile dokuz Aralık arası Mevlana haftası olarak kutlanıyor. Mevlana Hazretleri, "Kim olursan ol, yine gel", `Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol` sözleriyle dini İslam`a büyük hizmetleriyle tanınan büyük ilim adamıdır.

  Mevlana Hazretleri İlim ve san'atta üstün bir kişiydi. Yanlız başına bir sistemdir, bir hayat ve bir düzendir. Ahlakı, , aklı, tavrı, idraki, ilmi, hikmeti, sevgisi davranışları ve herşeyi ile yüceliği öğreten bir ilim adamıdır.

  Mevlana Hazretleri bir veli hüviyetiyle gönüller coşturmuş, bir pir, bir mürşit olarak insan kalbini saflaştırmış, bir bilgi kaynağı olarak insan aklını nur ile yıkamış, akıl ve gönülleri kirden kurtarmış, gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin temsilcisi olmuştur.

  O, hiç bir şeyi inkâr etmez ama her şeyi bütünleştirir ve sevdirir. Mevlana Hazretleri hiç kimseyi ayrı görmez. Çünkü O, her şeyin Allah’ın zuhuru ve tecellisi olduğunu bilir ve bunu insan gönlüne ve insana hal olarak yansıtır.
  mevlana.
  Dünya malını hiç önem vermezdi.Mevlana hazretleri, bütün insanlığı kucaklayacak şekilde kendini İnsanların eğitimine ve hizmetine adamış bir ilim adamıydı.
  Mevlana Hazretleri hayatını, `Hamdım, piştim, yandım` sözleri ile özetleyen Mevlana Hazretleri 17 Aralık 1273 pazar günü hayata gözlerini yumdu.O, vefat gününe, düğün günü diyordu… Düğün günü manasına gelen Şeb-i Arus.Ve O, Şeb-i Arus`ta, çok sevdiği Mevla`sına kavuştu.