Meşru eğlence var mıdır?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 25 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Meşru Eğlenceler

  Dinimiz, hayatın gayesinden uzak, boş ve faydasız oyun ve eğlencelere karşıdır. Çünkü Yüce Peygamberimiz (s.a.v), "Benim oyun ve oyalanma ile ilgim yok. Oyun ve oyalanmanın da benimle ilgisi yok. Benim boş işle ilgim yok, boş işin de benimle ilgisi yok" (Camiüssağir: 7241) buyurarak, mühim ve ebedi gayelerimize dikkat çekmiştir.


  Bununla birlikte, dinimiz sürekli yüksek ve ideal tavırlar sergilemeyi uygun görmez. Çünkü, insanda his ve heves de vardır. Bunun için Peygamber Efendimiz (s.a.v), "Meşru dairede eğleniniz ve oynayınız. Ben dininizde bir katılığın görünmesinden hoşlanmıyorum" (Camiüssağir: 1582) buyurmuştur.

  Bu yüzden dinimizin prensipleriyle çelişmeyen, yasak sınırına girmeyen her türlü oyun ve eğlence meşrudur. Ancak bunun miktarını, kişilerin kabiliyetleri, vazifeleri, yaşları ve sorumlulukları belirler. Çünkü, kısacık hayatta ebedi bir Cenneti kazanmak için gönderilen insan, meşru da olsa eğlencede israfa gitmemelidir.

  Bunun için diyebiliriz ki:

  1- Gençlerimizin tercih edecekleri eğlenceler, içki, kumar, mahremiyet ve tesettür ihlali gibi yasakları barındırmamalıdır.

  2- Eğlenceler, farz ibadetlerimize ve asli görevlerimize engel olmamalıdır.

  3- Oyun ve eğlenceye ayrılan zaman, "israf" sınırına dayanmamalıdır. Çünkü en büyük varlığımız zamandır; boşu boşuna heba edilmemelidir.

  4- Oyun ve eğlencelerimiz de, bir yönüyle eğitici, öğretici ve ebedi iman davasına hizmetçi olmalıdır.

  Bu maksatla tertiplenen yemekler, geziler, piknikler, musiki programları, bir taraftan bizleri neşelendirmeli, diğer taraftan da faydalı sohbetlere, ilmi müzakerelere veya bazı gençlerin iman ve İslami hayatla tanışmalarına sebep olmalıdır.

  İşte o zaman o eğlenceler de sevap kazandırır.

  Gençlerimizin, arkadaşlarını iman ve Kur'an hizmetine ısındırmak, teşvik etmek, sevdirmek maksadıyla tertipledikleri yemek, gezi ve piknik programları, tam bir ibadettir. Peygamber Efendimiz de (s.a.v) İslamiyeti anlatmak için Mekkelilere sık sık yemek verirdi.

  Gençlerimizin arkadaş gruplarıyla bir araya gelerek ilmi sohbet etmeleri, şiir okumaları, edebi mütalaalarda bulunmaları, meşru müzik icra etmeleri de meşru ve sevaplı bir eğlencedir.

  Bu arada dinimizin ebedi mesajlarının konu edildiği, piyesler, tiyatrolar, filmler de güzel bir tebliğ ve eğlence vasıtalarıdır.

  Ayrıca hem eğlence hem tebliğ maksadını güden geceler, anma günleri, gençlik ve dostluk şölenleri, çeşitli dallardaki yarışmalar, müzik programları da çok faydalı ve önemlidir.

  Gençlik çağı, duygu ve heyecan dönemidir. Bu çağda hizmet ederken şevk ve heyecanı da ihmal etmemek gerekir.

  Ayrıca yasak eğlencelerin bir sel gibi akın ettiği günümüzde, onlara alternatif meşru eğlencelerimizi yaşatmak gerekir.

  Çünkü herkes aynı seviyede ve yaratılışta olmaz. Sürekli ciddi ve yoğun işlerle uğraşan gençlerimiz, bir gün içlerindeki eğlence ve dinlenme arzusunun isyanı altında ezilebilirler. Bu hususta en doğrusu Yüce Peygamberimizin (s.a.v) istikametli, vasat, geniş ve rahat yoludur. En doğrusu, kişinin kendisini fazla sıkmadan kaldırabileceği yoldur.

  Allah gençlerimizi zamanımızın gayr-i meşru eğlencelerinden korusun.