Mescide giriş ve çıkış zamanlarında okunacak dualar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mescide girer ve çıkarken okunacak dua

  • Ebu Humeyd ve Ebu Üseyd radıyallahu anhumadan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir: Biriniz mescide girdiği zaman Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme selam versin, sonra şöyle desin: Allahümmeftahli ebvabe rahmetike Allah'ım, bana rahmetinin kapılarını aç. Çıkarken de: Allahümme inni es'elüke min fadlik Allah'ım, senden lutf u keremini isterim. Müslim, Ebu Davud, Nesei, îbn Mace vd. sahih senedlerle rivayet etmişlerdir. Müslim'in rivayetinde, Peygamber'e se¬lam versin cümlesi yoktur. Müslim, Sakıtü'l - Müsafırin 713.

  • Abdullah bin Amr bin As'dan: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem mescide girerken şöyle derdi: Euzü billahil azim vebivechihil kerim ve sultanihil kadim mineşşeytanirracim Kovulmuş şeytandan ulu Allah'a, güzel yüzüne ve kadim saltanatına sığınırım. Benden sadece bunu mu duydun? dedi. Ben de; Evet, dedim. insan bunu söyleyince şeytan, o, günün kalan kısmını benden korundu, der, buyurdu. Ebıı üavııd, Salat, 466.

  • Enes radıyallahu anhden: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem mescide girerken şöyle derdi: Bismillahi Allahümme salli ala Muhammed Bismillah, Allah'ım, Muhammed'e salat ve selam eyle. Çıkarken de: Bismillah Allahümme salli ala Muhammed Bismillah, Allah'ım, Muhammed'e salat ve selam eyle, der. Bu hususta İbn Ömer'den de gelen bir rivayet vardır.

  • Abdullah bin Hasen'den, annesinden, nenesinden: Nenesi diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem mescide girdiği zaman Allah'a hamd eder ve: Bismillah, Allahümmağfirli veftahli ebvabe rahmetik Bismillah, Allah'ım, beni bağışla ve bana rahmetinin kapılarını aç. Çıkarken de aynısını söyler ve: Allahümmeftahli ebvabe fadlik Allah'ım, bana lutf-u kereminin kapılarını aç, derdi. İbn Sünni, Amelülyevm, 86. Tirrnizi, Salat, 314.

  • Ebu Ümame radıyallahu anhden: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir: "Biriniz mescitten çıkmak istediği zaman şeytanın askerleri başına üşüşür, feryad ü figan eder ve arıların beylerinin başına biriktikleri gibi başına topla¬nırlar. Binaenaleyh biriniz mescidin kapısına geldiği zaman: Allahümme inni euzü bike min iblise ve cünudihi Allah'ım, şeyetandan ve askerlerinden sana sığınırım, desin. Bunu derse ona zarar vermez. İbn Sünni, 154.
   
  Son düzenleme: 16 Aralık 2013