Merhamet Nedir ?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Adile tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Merhamet Ne Demektir ?
  Merhametin kelime anlamı :Her canlıya Acıma, esirgeme, koruma, sevgi gösterme, yardım etmek. İnsanı başkalarına iyilik ve yardım etmeye yönlendiren acıma duygusu. Allahın bütün yarattıklarına sevgi ile yaklaşma, onları kötülüklerden koruma ve kurtarma, zor durumlarında yardım etme, bağışta bulunma, affetme gibi iyi huy ve davranışların başlıca nedenidir. Kaynağı Allah'tır. İnsanlardaki merhamet, Allah'ın rahmet ve merhametinin bir tecellisi, bir yansımasıdır.

  peygamber Efendimiz s.a.v buyuruyorki !
  (merhamet etmeyene merhamet edilmez)

  Allah cc kuranı kerimde buyuruyorki !

  "Ey mü'minler! And olsun ki, içinizden size sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, mü'minlere şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir" (et-Tevbe, 9/128).


  Allah'ın en önemli niteliklerinden birisi merhametidir. Bu niteliğini ifade eden Rahman ve Rahim adlarının Kur'an'da Allah ve Rab adlarından sonra en çok anılan adlar olması, Allah'ın merhamet niteliğinin önemini ve sonsuzluğunu gösterir. Allah bu niteliği nedeniyle besleyip büyütür, ödüllendirir, nimetler bağışlar, suçları affeder, peygamberler aracılığı ile insanlara doğru yolu gösterir. Hz. Peygamber (s.a.s)'in gönderilmesi, Kur'an'ın indirilmesi de Allah'ın merhametinin bir sonucudur. O'nun rahmeti herşeyi kuşatmıştır (el-A'raf, 7/156), merhametlilerin en merhametlisidir (el-A'raf, 7/151) ve merhamet edenlerin en hayırlısıdır (el-Mü'min, 23/109).