Meleklerin yıkadığı sahabe kimdir?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Uhud savaşında meleklerin yıkadığı sahabe

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) ilahi mesajıyla şereflenen Hanzale b. Ebu Amir (radıyallahu anh) Übey b. Selûl'ün müslüman olan kızı Cemile (radıyallahu anha) ile evlendi. Gece Cemile ile gerdeğe giren Hanzale ertesi sabah Uhud Savaşı'na giden orduya katıldı. O yola çıktıktan sonra Cemile (radıyallahu anha) çevresindekilere dedi ki: "Rüyamda semanın açıldığını ve Hanzale içeri girdikten sonra kapandığını gördüm." Hanzale (radıyallahu anh) bu savaşta şehit oldu.

Onun şehadetinin aardından Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: "Ben Hanzaale'yi meleklerin gökle yer arasında, gümüş bir leğen içinde yağmur suyuyla yıkadıklarını gördüm." Ebu Useyd (radıyallahu anh) diyor ki: " Hanzale'nin naaşına baktım. Başından yağmur suyu akıyordu." Daha sonra Cemile Hanzale'nin (radıyallahu anhuma) cihada geç kalmamak için yıkanmayı unutarak yola koyulduğunu söyedi. Bu yüzden onun adı "gasilü'l-melaike" yani melekler tarafından yıkanan oldu..

emel karaca bunu beğendi.