Meleklerin varlığının kanıtları nelerdir?

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Meleklerin varlığının kanıtı

  Melekler gözlem ve deneye dayanan pozitif bilimlerin ilgi alanı dışında kalan fizik ötesi varlıklardır. Onların gözle görünmez, duyu organlarıyla algılanamaz varlıklar oluşu, inkar edilmelerine gerekçe olamaz. Pozitif bilimlerin ilgi alanı dışında kalan ve duyu organlarıyla algılamayan nice varlıkların mevcudiyetine inanıldığı bir gerçektir.

  Esasen insan aklı meleklerin varlığını akli bakımdan imkansız görmez, bunu caiz ve mümkün görür. Bu durumda, konuyla ilgili kesin bilgi veren anlamı açık çok sayıda ayet ve hadislerdir. Bunlar meleklerin varlığı konusunda müminlerde hiçbir şüphe bırakmaz. Maddeleştirerek meleklerin varlığı ilgili bazı kanıtlar şöyle sıralanabilir:

  a) Bütün ilahi dinlerde melek inancı vardır.
  b) Bütün Peygamberler getirdikleri mesajda meleklerin varlığından söz etmişlerdir.
  c) Allah’ın kelamı olduğunda hiçbir şüphe olamayan Kur’an-ı Kerim’de meleklerin varlığına ve özelliklerine ilişkin onlarca ayet bulunmaktadır.
  d) Hayatı boyunca hiçbir zaman yalan söylememiş olan Hz. Peygamber (s.a.v.) pek çok hadisinde meleklerden, onların özelliklerinden ve kimi zaman onları gördüğünden bahsetmiştir.
  e) Yüce Yaratıcı’nın makro ve mikro alemde halkettiği varlıklardaki eşsiz güzellik ve mükemmelliği görüp değerlendiren ve bu suretle Allah’ı tesbih ederek yücelten özel varlıkların bulunması aklın kabul edeceği bir husustur.